Skip to content

XTB TRADEBEAT

Ropa, DE30, EURUSD - najważniejsze ruchy po decyzji Trumpa

Podsumowanie:

  • Donald Trump decyduje się na wyjście z porozumienia nuklearnego z Iranem
  • Ropa kontynuuje wzrosty ze względu na obawy o spadek podaży
  • EURUSD kontynuuje spadki wobec obaw o przyśpieszenie inflacji w związku z ropą, wsparcie na 1,1550
  • DAX testuje okolice 13000 punktów, pomaga słabe euro

Nierealne stało się faktem - Stany Zjednoczone wychodzą z porozumienia nuklearnego i znajdujemy się w zupełnie nowym paradygmacie rynku ropy naftowej. Oczywiście konsekwencje tej decyzji mogą być znacznie szersze. W analizie tej spoglądamy na kluczowe, powiązane ze sobą rynki: ropa, EURUSD oraz DE30. 

Ropa

Rynek ropy naftowej jest względnie zbilansowany po wielu kwartałach znaczącej nadpodaży, co było związane z decyzją OPEC oraz sojuszników o cięciu produkcji, co w ostatnim czasie przyśpieszone zostało przez kryzys w Wenezueli (znacznie obniżony poziom produkcji). Wobec tego, kolejne ograniczenie podaży na rynku ropy naftowej mogłoby spotkać się z szarpaną reakcją cenową. W zasadzie obecnie obserwujemy taką sytuację. Patrząc na eksport irańskiej ropy, największym odbiorcom są zdecydowanie Chiny, które prawdopodobnie zignorują amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi. Jednakże, Unia Europejska oraz Indie znacząco zwiększyły import ropy z Iranu od momentu zdjęcia sankcji w 2015 roku. Obecnie Stany Zjednoczone mogą grozić państwom, które kooperują z reżimem w Teheranie. Jeżeli obie te gospodarki nie zdecydują się na ominięcie sankcji, ponad 1 mln brk na dzień eksportowanej ropy znajdzie się pod zagrożeniem. Biorąc pod uwagę to, że znajdujemy się w deficycie, jest to ogromna ilość. 

link do pliku

Jeżeli Indie oraz UE nie znajdą sposobu na ominięcie sankcji to prawdopodobnie zauważymy ogromny spadek irańskiego eksportu ropy. Źródło: Bloomberg, XTB

Rynek ropy wydaje się być wykupiony i jest to potwierdzone przez dane CFTC na temat pozycjonowania spekulacyjnego. Czy jednak fundusze hedgingowe mają w tym momencie powód, aby wychodzić z pozycji celem realizacji zysków? Na poniższym wykresie widzimy, że większość ważniejszych oporów zostało pokonanych i kolejnym ważnym wynikającym z historycznego zachowania się ropy jest dopiero 88,00 USD za baryłkę ropy Brent. Z kolei wsparcie dla byków znajduje się przy 72,75 USD za baryłkę w przypadku cofnięcia. 

link do pliku

Cena ropy przełamała ważne opory i poziom 88,00 nie wydaje się być tak odległy. Źródło: xStation5

EURUSD

Dolar amerykański od dawna domagał się korekty i ta obecnie jest widoczna. Patrząc na parę EURUSD obserwujemy pokonanie największej korekty w trendzie i zejście poniżej poziomu 1,2000. Tak silny impet spadkowy może prowadzić do zejścia nawet w okolice poziomu 1,1550 na parze, gdzie znajduje się silne długoterminowe wsparcie. 

link do pliku

Tempo spadków na EURUSD jest imponujące i wskazuje, że może to nie być jedynie korekta. Źródło: xStation5

Dlaczego EURUSD spada w momencie drożejącej ropy naftowej? Powodem są perspektywy wzrostu inflacji. Nie wykluczone, że szybko w USA zauważymy inflację nawet na poziomie 3,5%! Droga ropa naftowa spowoduje wzrost inflacji na całym świecie, ale to Rezerwa Federalna będzie pierwsza w gotowości w przypadku przereagowania cen, co może skutkować szybszymi i większymi podwyżkami stóp procentowych niż wcześniej się spodziewano. Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że wyższe stopy procentowe przełożą się negatywnie na wzrost, a oczekiwania, co do polityki monetarnej mogą stanowić przeszkodę dla amerykańskiego dolara. 

DAX

Niemiecki indeks DAX kontynuuje silne wzrosty, naruszając opór przy poziomie 13000 punktów, co jest związane ze wsparciem w postaci taniejącego euro. Warto zauważyć, że Unia Europejska wyraziła żal z powodu decyzji USA i w zasadzie ma powody do obaw. Tania ropa pozwoliła na znaczące przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w zeszłym roku i obecnie jej wysoka cena może ograniczyć przyszły rozwój, co byłoby negatywne w długoterminowej perspektywie. 

link do pliku

Rajd na DAXie napotkał ważny opór w postaci 13000 punktów. Co ważne, technicznie możemy mieć do czynienia z formacją RGR. Źródło: xStation5 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.