Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rezerwy walutowe w Chinach ponownie w dół

Oczywiście najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni było publikacja payrolli, o czym zaraz w kolejnych wpisach. Jednak w dalszym ciągu napływają do nas z Chin niepokojące wiadomości. 

Rezerwy walutowe w Chinach obniżyły się o 41 mld USD w grudniu z poziomu 3,052 bln do poziomu 3,011 bln. Rezerwy walutowe w Chinach są obecnie najniższe w historii. Rezerwy złota nie zmieniły się od poprzedniego miesiąca, natomiast wzrosła ich wartość. 

Mimo wszystko spadek rezerw walutowych w Chinach był mniejszy niż oczekiwano (51 mld USD) oraz mniejszy niż poprzedni spadek za listopad, który wyniósł 69 mld USD. Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że był to 6 z rzędu spadek rezerw walutowych chińskich władz. 

Jak widać dotychczasowe interwencje walutowe w Chinach nie przynosiły swojego rezultatu, gdyż juan w dalszym ciągu silnie deprecjonował, w szczególności wobec amerykańskiego dolara. Jednak proceder tańszego juana zatrzymał się w ostatnich dniach, co związane było z mocnym wzrostem stóp pożyczkowych juana. 

Inwestorzy od dłuższego czasu wykorzystywali sytuację w której pożyczali juana, sprzedawali go i w niedługim czasie odkupywali zdecydowanie po niższej cenie. W tym momencie biorąć pod uwagę silny wzrost stóp pożyczkowych, taki proceder stał się w zasadzie nieopłacalny. 

link do pliku

Stopa 3 miesięczna HIBOR wzrosła do najwyższego poziomu w historii. Źródło: Bloomberg

Jednak ograniczenie płynności widać było w szczególności na krótkoterminowych stawkach, które wynosiły nawet 60%. Wszystko to doprowadziło się do umocnienia waluty, chociaż można mieć wątpliwości, że taka sytuacja utrzyma się dłużej na rynkach. Nie mniej jest to sytuacja raczej negatywna dla rynku akcji, rynku metali przemysłowych i może doprowadzić do stłumienia rentowności. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.