Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rajd byków na ropie, rentowności US10Y znowu osiągają 3%

Rynek zadawał sobie w ostatnich dniach pytanie na temat tego, co może zrobić Donald Trump z porozumieniem nuklearnym z Iranem. Trump na kilka dni przed ostatecznym  terminem ewentualnego przedłużenia porozumienia zdecydował się na wyjście. Porozumienie to zostało ustanowione za czasów prezydenta Obamy w 2015 roku. Zdaniem Trumpa, pozostanie w porozumieniu groziłoby dalszym zbrojeniem się Iranu i wyścigiem zbrojeń na całym Bliskim Wschodzie. Sankcje gospodarcze na Iran zostaną ponownie nałożone po okresach 90 i 180 dniowych. Jest to okres w którym amerykańskie firmy będą musiały zakończyć jakąkolwiek aktywność związaną z Iranem. Oczywiście konsekwencje tej decyzji mogą być znacznie szersze. W analizie tej spoglądamy na kluczowe, powiązane ze sobą rynki: ropa, EURUSD oraz DE30.

Dzisiejsze dane pokazały, że w USA presja inflacyjna w kwietniu ze strony producentów spadła i to znacznie bardziej niż spodziewał się tego rynek. W podstawowej wersji wskaźnik PPI wykazał spadek z 3% do 2.6% r/r pomimo, że konsensus kształtował się na poziomie 2.8%. W wersji bazowej, czyli z wykluczeniem cen energii i żywności wskaźnik spada z 2.7% do 2.3% r/r również rozmijając się z oczekiwaną wartością 2.4% r/r.

Dzisiejsze dane DoE pokazały spadek zapasów ropy o 2.197 mb (oczekiwano -0,2 mb), natomiast to nie były jedyne pozytywne aspekty raportu. Silniej bowiem skurczyły się także inwentarze benzyny (-3,791 mb) oraz destylatów (-2,174 mb) również znacząco przebijając prognozy analityków. Zwłaszcza silnie widoczny jest spadek destylatów, których zapasy zbliżają się do najniższych wartości widziany w ostatnich 5 latach. 

Przegląd techniczny WTI: W ostatnim czasie cena ropy zarówno WTI jak i Brent mierzyła się z ważnymi oporami technicznymi. Do ich wyłamania rynek potrzebował nowych informacji, które mogłaby sprowadzić na rynek nowych kupujących, którzy będą w stanie zajmować pozycje długie po coraz wyższych cenach. Taką informacją okazuje się zerwanie porozumienia nuklearnego USA z Iranem zawartego w 2015 roku, które prawdopodobnie wpłynie na duże ograniczenie podaży ropy ze strony tego państwa. Zawęża to ryzyko głębszego spadku ceny czarnego złota, co też zachęca inwestorów do wchodzenia w rynek pomimo relatywnie wysokich cen oraz oznak wykupienia.

Oczywiście na rynkach cały czas tematem numer 1 jest rynek ropy i powiązane z nim wydarzenia dotyczące Iranu. Wzrost cen ropy może pobudzić oczekiwania inflacyjne jak i samą inflację. Niemniej na razie w większości krajów z G10 (oprócz USA) widać ponownie zanikającą presję inflacyjną. Jednym z przykładów jest tutaj Nowa Zelandia, gdzie ostatnie dane nt. CPI za pierwszy kwartał pokazały spadek dynamiki inflacji do 1.1% r/r. W obliczu tych danych zwłaszcza ciekawa może okazać się dzisiejsza decyzja RBNZ.

 Bieżący tydzień nie przebiega zbyt dobrze dla rynku kryptowalut. Podczas gdy na standardowych rynkach cała uwaga była skupiona na Iranie, to inwestorzy z rynku kryptowalut nie mieli zbyt dużo informacji do przetrawienia. Niemniej warto wspomnieć o tym, że Oracle, drugi największy producent oprogramowania na świecie zamierza wdrożyć produkty bazujące na technologii blockchain w najbliższych dwóch miesiącach. Thomas Kurian, odpowiedzialny za rozwój oprogramowania wskazał, że platforma zostanie zaprezentowana w tym miesiąca, natomiast inne aplikacje w miesiącu kolejnym

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.