Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rajd Bitcoina zatrzymany. Dolar wciąż bez kierunku

Dziś po raz kolejny inwestorzy mieli mieszane uczucia względem dolara i tak na koniec dnia pozostaje on praktycznie bez zmiany. EURUSD wciąż walczy o pozostanie poniżej 1,16 natomiast istotne wsparcie na tym poziomie powoduje, że niższe ceny są przez inwestorów natychmiast skupowane. Giełdy akcji w Europie próbowały za to bronić się przed dalszymi spadkami, natomiast w USA inwestorzy wciąż pozostają mocno optymistyczni. 

Jednym z gorętszych obecnie tematów na rynkach finansowych jest plan podatkowy Donalda Trumpa, jego sztandarowa obietnica z kampanii wyborczej. Po roku od wyborów, w czasie którego nie udało się wprowadzić żadnej istotnej reformy, administracja prezydenta liczy na sukces. Jednak w samym obozie Republikanów zdania są mocno podzielone.

Ostatnie kilka tygodni przyniosło przyspieszenie wzrostów na Wall Street. Choć na nasilenie hossy miał wpływ splot różnych czynników zaczynając od odnowienia wiary w Trump Trade, po lepsze dane z amerykańskiej gospodarki sugerujące przyspieszenie koniunktury oraz zwyżki cen ropy sprzyjające notowaniom koncernów naftowych, to równie duży udział miały w tym ogólnie dobre wyniki spółek za III kwartał. Do tej pory ponad 81% korporacji tworzących indeks S&P500 zaprezentowało wyniki za III kwartał, można więc z grubsza podsumować jego przebieg.

W Europie nastoje nie poprawiły się zbytnio od wczorajszego dnia, a na głównych rynkach zawodzą zwłaszcza spółki z sektora bankowego, po tym jak wyniki banku Credit Agricole (-3,9%) okazały niezadowalające dla inwestorów. Dziś najsilniejszą przecenę możemy zaobserwować we Włoszech, gdzie tamtejszy indeks FTSE MIB spada ponad 0,8%. Wczoraj jeszcze przed pojawieniem się Ameryki polski WIG20 radził sobie świetnie i rósł w pewnym momencie nawet 2% testując tegoroczne szczyty. Dzisiaj natomiast od początku sesji dominuje podaż sprowadzając indeks blue chipów o 0,5% poniżej wczorajszego zamknięcia.

Ciekawym rynkiem dzisiaj był Bitcoin, który po swoim 10% rajdzie w górę, na koniec dnia po potencjalnie dobrej informacji i wzroście o $400 zaliczył silniejszy spadek. Tak rynek zareagował na informację o wstrzymaniu SegWit2x, czyli planowanej na 15 listopada nowej odrębnej sieci w ramach Bitcoina, czyli tzw. Lightning Network mającego na celu odciążenie głównego łańcucha bloków oraz służyć do przesyłania mikrotransakcji

Najwięcej czynników makroekonomicznych wpływało dzisiaj na parę USDCAD. O godzinie 14:30 pojawiły się dane z rynku nieruchomości w Kanadzie, które okazały się w całości lepsze od oczekiwań, co daje kolejny bodziec inwestorom (po piątkowym dobrym raporcie z rynku pracy), aby dolar kanadyjski powrócił do łask. Pewne wątpliwości pojawiły się po danych o zapasach ropy, które wykazały wzrost o 2,3 mln baryłek pomimo oczekiwań ich spadku o 2,8 mln.

Dziś swój dzień miał również Narodowy Bank Polski. O godzinie 16:00 rozpoczęła się konferencja pod przewodnictwem prezesa Glapińskiego. Wcześniejsza decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 1,5% nie spotkała się z większą reakcja na rynku polskiego złotego (godz. 13:00). Na konferencji, kiedy opublikowane zostały projekcje makroekonomiczne oraz komunikat NBP złoty reaguje osłabieniem.  Dużą nowością jest ostatni akapit w oświadczeniu NBP, z którego dowiadujemy się, że RPP przyjęła uchwałę w sprawie stóp rezerwy obowiązkowej.

Jeszcze dziś w godzinie 22:00 poznamy stanowisko Banku Rezerw Nowej Zelandii. Dolar nowozelandzki ma za sobą trudny okres. Na NZD swoje piętno odbiła niepewność polityczna, która też może przeszkodzić prężnemu wzrostowi gospodarczemu. Z drugiej strony w międzyczasie poznaliśmy dobre dane inflacyjne oraz z rynku pracy, które mogą zachęcić RBNZ do podwyższenia swoich projekcji. Mając na uwadze, że popularny Kiwi jest relatywnie słaby, to dzisiejsze wydarzenie może pomóc w jego odreagowaniu. Przy prawdopodobieństwie podwyżki bliskim 0%, reakcje rynku będą zależeć od szczegółów komunikatu Banku.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.