Skip to content

XTB TRADEBEAT

Puls GPW - WIG20 odrabia straty po wiadomościach z Brukseli

Podsumowanie:

  • Decyzja Komisji Europejskiej psuje nastroje na GPW
  • WIG20 odrabia wczorajsze straty
  • Energa (ENG.PL) kontynuuje trend wzrostowy
  • sWIG80 traci już 9% od początku marca

Po dobrym rozpoczęciu wczorajszego dnia wszystko wskazywało na to, że dzień dla GPW zakończy się na przyzwoitym plusie. Tak się jednak nie stało, gdyż po należącej do niedźwiedzi końcówce sesji WIG20 zamknął dzień ze stratą ok. 0,5%. Wszystko to spowodowane było informacją z Brukseli, która oświadczyła, że Komisja Europejska przechodzi do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych. Główne zarzuty rozbijają się o różny wiek emerytalny sędziów płci męskiej i żeńskiej oraz o uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego powoływania i odwoływania prezesów sądów. Warszawa ma 30 dni na odniesienie się do tych zastrzeżeń. Oczywiście informacja ta nie zmienia fundamentalnej wartości polskich aktywów, jednak jest niekorzystna wizerunkowo, co mogło skłonić przede wszystkim zagranicznych uczestników rynku do zmniejszenia swojej ekspozycji na GPW. Traci przez to także polski złoty.

Informacja o decyzji KE pozostawiła na wykresie WIG20 w grze formację głowy i ramion, o której wspominaliśmy wczoraj. Linia szyi tej formacji będzie kluczowym wsparciem i wypada ono na poziomie 2480 pkt. Kolejne wsparcia to 2460 pkt (równość korekt) i 2420 pkt (przebite szczyty). Trzeba jednak zauważyć, że inwestorzy wykorzystali wczorajszą przecenę do zakupów i tak powstała na początku luka cenowa stała się wsparciem dla notowań. Wszystko przemawia za kontynuacją wzrostów i dlatego też jest to nadal bazowym scenariuszem dla indeksu blue chipów. Zwłaszcza przebicie linii ramion (2540 pkt) będzie istotnym sygnałem do dalszych wzrostów.

link do pliku

 Luka cenowa broni notowania WIG20 przed dalszymi spadkami. Scenariusz dalszej dyspozycji głównego indeksu wyznaczy sentyment na światowych giełdach. Źródło: xStation5

Spośród 20 największych spółek notowanych na GPW najlepiej radzi sobie dzisiaj CCC (CCC.PL), która kontynuuje swoją wieloletnią szarżę (dzisiaj +2%) i zamyka lukę powstałą 7 września po informacji o emisji 2 mln nowych akcji. Podobny wynik osiąga również komentowany przez nas 2 dni temu PKN Orlen - brak technicznych oporów powoduje, że obecny cel kursu to nawet 137,50 zł.

Ciekawie prezentuje się sytuacja techniczna na spółce Energa (ENG.PL), której akcje zyskują dzisiaj 1,6% i ponownie zbliżają się do górnego ograniczenia kanału cenowego, który zatrzymał ostatnią falę wzrostową. Jeżeli obecny atak nie powiedzie się to możliwe będzie rozwinięcie się obecnej fali korekty pędzącej do poziomu 12,90 zł. zaznaczonego na wykresie. Pierwszym celem dla notowań jest 14,80 zł., która wyznacza zniesienie 38.,2% całych spadków od 2015 roku.

link do pliku

Byki w natarciu na akcjach ENG.PL. Źródło: xStation5 

 WIG20 odrabia w zdecydowany sposób wczorajsze straty i jest już 0,5% na plusie. Również mWIG40 zachowuje się przyzwoicie z wynikiem +0,35%, podczas gdy małe spółki pikują w dół tracąc dzisiaj ok. 0,5%, a od początku marca już ponad 9%. Nie jest to typowe zachowanie się małych spółek podczas hossy, gdyż te zazwyczaj rosną szybciej od szerokiego rynku, a zwłaszcza szybciej niż największe spółki. Z jednej strony zachowanie sWIG80 wynika ze słabszych wyników finansowych spółek wchodzących jego skład, z drugiej strony mniejszym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych polskim rynkiem, co obrazują mniejsze napływy do funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy ci bowiem głównie zainteresowani są naszym czołowym indeksem, stąd też wynika powstała na indeksach dywergencja.

link do pliku

 Porównanie głównych indeksów na GPW. Źródło: Bloomberg

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.