Skip to content

XTB TRADEBEAT

Przyszłość Bitcoina oraz Litecoina wobec kolejnych komentarzy obserwatorów rynku

Podsumowanie:

  • Bitcoin (BTCUSD) oraz Litecoin (LTCUSD) pokonują swoje ważne okrągłe opory
  • Wzrosty cen Bitcoina zbiegały się z emisją tokenów Tethers
  • Kolejne komentarze na temat Bitcoina po przekroczeniu 10 tys. USD
  • Większość aplikacji mobilnych może mieć problemy wg jednej z kalifornijskich firm

Szaleństwo na rynku kryptowalut trwa w najlepsze o czym świadczy znaczące przełamanie poziomu 10 tys. punktów w ostatnim czasie. Cały ostatni ruch wzrostowy rozpoczął się w trakcie ostatniego weekendu po ogłoszeniu prac w drugim największym koreańskim banku, nad udostępnieniem portfeli dla swoich klientów. Od tamtego momentu Bitcoin zyskał 2000 USD do najwyższych poziomów w historii przy 10830 USD. Szalone wzrosty widoczne są również na Litecoin, którego wartość wzrosła powyżej 100 USD. Niemniej po osiągnięciu nowych historycznych szczytów widać było cofnięcie na wskazanych kryptowalutach. Inne kryptowaluty takie jak Ethereum (ETHUSD), Dash (DSHUSD) oraz Ripple (XRPUSD) wykazują mniejszą zmienność. 

Zanim przejdziemy do analizy historii Bitcoina w tym roku warto zwrócić uwagę na Tether oraz jego powiązania z ostatnimi wzrostami Bitcoina. Po pierwsze, przypomnijmy, że Tether jest spółką, która stoi za emisją tokenów Tether, udostępniając interfejs dla biznesu oraz indywidualnych inwestorów w celu dostępu do sieci blockchain. Waluta ta jest zawsze wyceniana na 1-1 w stosunku do amerykańskiego dolara. Według ostatnich doniesień, firma zdecydowała się na emisję 10 milionów tethers (USDT). Co ważniejsze jednak, emisje zbiegały się ze wzrostem cen Bitcoina. Co więcej, niektórzy użytkownicy sieci wskazują na to, że środki pieniężne przepływają z Tether do Bitfinex i uważają, że nowa ilość tethers jest raczej bliższa 20 mln niż 10 mln. Byłoby to dosyć dziwne, ze względu na fakt, iż CEO Bitfinex oraz Tether to ta sama osoba, co rodzi oczywiście obawy o możliwej zmowie pomiędzy dwoma instytucjami. Na tym jednak historia się nie kończy. Pojawiły się spekulacje, że Bitfinex może powtórzyć historię Mt. Gox, giełdy Bitcoinów, która zamknęła swoje operacje i usunęła po sobie ślad w lutym 2014 roku. 

Wracając do samego Bitcoina, warto zwrócić uwagę na historię od początku tego roku. Wzrost jego ceny wydaje się co najmniej spektakularny. 

link do pliku

Historia Bitcoina z bieżącego roku to ogromny wzrost z korektami, które teoretycznie wyglądają na dosyć małe. Źródło: Bloomberg

Patrząc na historię Bitcoina od początku bieżącego roku widać kilka ważnych punktów na osi czasu. Najważniejszą informacją z ostatnich miesięcy to zakaz handlu Bitcoinem w Chinach, co załamało rynek jedynie na krótki okres czasu. Kolejne wzrosty cen były napędzane również zwiększenia zainteresowania mediów. Inne historie to wprowadzenie kontraktów na CME na Bitcoina, czy zwiększenie wiarygodności kryptowalut poprzez dopuszczenie ich do płatności przez różne podmioty. 

link do pliku

Bitcoin może kierować się do kolejnego celu, którym może być poziom 11250 USD. Poziom ten jest wyznaczony poprzez szerokość kanału, który w ostatnim czasie został przełamany. Źródło: xStation5

Zwróćmy teraz uwagę na kilka ostatnich uwag ze strony obserwatorów rynku, po pokonaniu poziomu 10 tys. USD. Po pierwsze, Arthur Hayes, który jest szefem oraz współzałożycielem BitMEXu (spółki zajmującej się derywatami na kryptowaluty) zlokalizowanego w Hong Kongu twierdzi, że zawieranie krótkich pozycji wobec rynków, które ulegają transformacji to bardzo niebezpieczna gra. Jego zdaniem, najważniejsze transformacje systemów występują na świecie co kilkaset lat i są niezwykle chaotyczne. Z kolei Stephen Innes, który jest szefem dywizji tradingu w azjatyckim oddziale Oanda w Singapurze powiedział, że obawia się wystąpienia scenariusza spadającego noża na kryptowalutach. Dodało on, że żaden inwestor nie jest przygotowany na taką ewentualność. Pomimo tego, iż popiera on idee kryptowalut, oczekuje krótkoterminowego cofnięcia. Na samym końcu mamy Dave’a Chapmana, który pracuje w dziale tradingu w firmie kryptowalutowej Octagon Stategy w Hong Kongu. Powiedział on, że obecnie duża część ludzi kupuje Bitcoina tylko i wyłącznie spekulując. Jego zdaniem strach przed ominięciem obecnej rewolucji oraz zwiększająca się wiarygodność pcha ludzi do spekulacji, co nie jest do końca zdrowe dla rynku. Jego zdaniem korekta będzie jedynie okazją do ponownych zakupów. 

link do pliku

Litecoin przekroczył kluczowy opór po wybiciu ze wzrostowego kanału. Widać jednak możliwą chęć rynku do cofnięcia się. Pierwsze ważniejsze wsparcie zlokalizowane jest przy poziomie 92 USD, natomiast drugie przy 82,0 USD. Opory, czyli potencjalne cele dla kryptowaluty do 106 oraz 115 USD. Źródło: xStation5

Na samym końcu wskazujemy na ostatnie doniesienia z Kaliforni. Pewna firma przeanalizowała 2000 aplikacji mobilnych wskazując na to, że wiele z nich posiada wiele luk, które mogą powodować wiele problemów, w tym potencjalne włamania na portfele. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.