Skip to content

XTB TRADEBEAT

Przemysł cieszy się z Trumpa

Dzisiaj poznaliśmy wstępne dane z przemysłu za listopad, konkretniej przemysłowy PMI. Wskaźnik wyniósł 53.9 wobec 53.4 w październiku. Widzimy najmocniejszy wzrost produkcji od marca 2016 roku, a także najmocniejszy zwrot w przypadku nowych zamówień od października 2015 roku. Są to kolejne po zamówieniach na dobra trwałego użytku świetne dane z USA. 

Tym samym widzimy po-wyborcze odbicie w listopadzie, które jedynie zwiększa szanse na zacieśnianie i podwyżkę stóp przez FED w grudniu. Wiele fabryk i przemysłowców zaraportowało wzrost popytu ze strony konsumentów, popyt wewnętrzny wzrósł wyraźnie i pomógł zniwelować lekki spadek wzrostu eksportu. 

Dodatkowo fabryki zwiększają zapasy a nie opróżniają magazyny, zwiększają również zatrudnienie. Sub-indeks zatrudnienia wzrósł najmocniej w tym roku. Dane przyczyniły się do umocnienia USD< który jest dziś zdecydowanie najmocniejszą walutą w grupie G10.

link do pliku

Wszystko chce pomóc dolarowi, PMI dla przemysłu pokazuje dalsze podejście wobec poprzedniego miesiąca; źródło: Macorbond, XTB

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.