Skip to content

XTB TRADEBEAT

Przed nami ważny tydzień w amerykańskiej polityce

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się dopiero 20 stycznia. Niemniej jednak już w tym tygodniu odbędą się przesłuchania kandydatów na poszczególne stanowiska w Białym Domu. Niektórzy nominowani mogą spodziewać się trudnych pytań od komisji amerykańskiego Senatu. Poniżej prezentujemy terminarz przesłuchań na najbliższe dni:

link do pliku

Wtorek

 Dzisiejsze przesłuchania powinny rozpocząć się od sesji pytań skierowanych do senatora Jeffa Sessionsa. Jest on nominowany przez Trupa na stanowisko prokuratora generalnego. Może się on spodziewać zaciekłych ataków ze strony Demokratów, gdyż jest on znanym przeciwnikiem rozszerzania praw dla osób homoseksualnych,  a także zwolennikiem większych obostrzeń imigracyjnych. Ponadto w 1986 roku został on wykluczony z palestry z uwagi na zarzucany mu rasizm. Jego przesłuchanie powinno ruszyć o godzinie 15:30.

Źródło: CNN

Kolejnym nominowanym, który będzie przesłuchiwany przez senacką komisję, jest generał John Kelly. W administracji Trumpa ma być on odpowiedzialny za bezpieczeństwo wewnętrzne. Prawdopodobnie będzie on pytany o plany budowy muru na granicy z Meksykiem. Jego przesłuchanie powinno rozpocząć się o 19:30.

Ponadto prezydent Obama  ma wygłosić dziś pożegnalną mowę w Chicago.

Środa

Sam Donald Trump w środę ma zorganizować konferencję prasową (17:00). Będzie to jego pierwsze takie spotkanie z dziennikarzami od 170 dni. Prezydent-elekt prawdopodobnie ogłosi w jaki sposób zamierza rozdzielić urząd prezydencki od interesu jego firm. Ponadto rynki będą wyczekiwać wskazówek nt. planu reform fiskalnych. Jest to potencjalnie bardzo ważne wydarzenie, które może zaważyć na globalnych nastrojach wśród inwestorów.

 W środę mają się odbyć przesłuchania aż czterech kandydatów. Najciekawsze powinno być wystąpienie Rexa Tillersona, który został nominowany na sekretarza skarbu. Ma się ono rozpocząć o godzinie 15:15. Warto zaznaczyć, że Tillerson posiada silne powiązania biznesowe z Moskwą, co tylko podgrzewa atmosferę wokół raportu amerykańskich służb wywiadowczych, które donoszą, iż Rosja za pośrednictwem hakerów próbowała wpływać na przebieg kampanii prezydenckiej. Ponadto tego dnia powinniśmy usłyszeć również kandydata na szefa CIA, Mike’a Pompeo, który prawdopodobnie też będzie pytany o kwestie związane z Rosją. Przesłuchania Chao oraz DeVosa raczej powinny przejść bez echa.

link do pliku

 Rex Tillerson, jako szef koncernu Exxon Mobil utrzymywał bliskie kontakty z rosyjskimi władzami. Źródło: NRP, Alexei Nikolsky/AP

Czwartek

Wydarzeniem dnia na Kapitolu powinno być przesłuchanie kandydata na sekretarza obrony, Jamesa Mattisa. Powinien on pojawić się przed komisją senacką o godzinie 15:30. Mattis musi dostać od komisji specjalną zgodę na objęcie urzędu - według przepisów przed zaprzysiężeniem na to stanowisko należy spędzić wcześniej 7 lat na emeryturze, a Mattis odszedł z wojska w 2013 roku.

Pozostałe przesłuchania - Bena Carsona oraz Wilbura Rossa - raczej nie powinny wzbudzić większych emocji. Więcej o Trumpie i rynku akcji piszemy TUTAJ

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.