Skip to content

XTB TRADEBEAT

Przecena na rynku surowców, NZD przed decyzją RBNZ

Po szalonym początku tygodnia środa przynosi na giełdach pewne wytchnienie, a główne światowe indeksy kontynuują wzrosty po wczorajszej najlepszej od 15 miesięcy sesji na Wall Street. Inwestorzy wykorzystują zatem wcześniejsze silniejsze spadki cen akcji jako dobrą okazję do kupna i fakt ten nie powinien dziwić biorąc pod uwagę genezę, przebieg i rozmiar korekty.

Już ponad połowa spółek z indeksu S&P 500 opublikowała swoje wyniki finansowe za IV kwartał poprzedniego roku, dlatego warto powoli podsumowywać bieżący sezon wyników. Na początku podsumowane będzie zachowanie się wyników finansowych w sektorach, później dla indywidualnych spółek a na samym końcu spojrzenie na wykres S&P 500. 

Warszawska giełda również odreagowuje ostatnie spadki. Wzrosty widoczne są na wszystkich głównych indeksach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Najsłabiej radzą sobie dziś spółki informatyczne, a najmocniejszymi grupami są branże farmaceutyczna i chemiczna. O godzinie 12:55 poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami bankierzy centralni zdecydowali się zachować główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 1,5%

 Ceny ropy pozostają od ponad tygodnia w korekcie spadkowej docierając wcześniej do kluczowych długoterminowych oporów. Dziś jak co tydzień swój raport opublikował Departament Energii USA, który okazał się wyjątkowo niekorzystny dla ropy, która w przypadku WTI (Nymex) traci już 1.9%. Brent spada natomiast 1.1%, gdyż dzisiejsze dane mają nieco mniej negatywy wydźwięk dla tego benchmarku - ponadto w ostatnich dniach spread WTI-Brent znacząco zmalał dając obecnie pole do jego ponownego rozszerzenia się. (Przegląd techniczny ropy WTI).

Od naszej wczorajszej analizy rynku Bitcoina, cena kryptowaluty wzrosła dosyć istotnie z poziomu 5900 do niemal poziomu 8000 USD, pokonując tym samym krótkoterminowy opór na poziomie 7200 USD. Z technicznego punktu widzenia, pozostanie powyżej tego poziomu jest kluczowe dla zbudowania przynajmniej znaczącej korekty w ostatnim trendzie spadkowym, a być może nawet wybicia z tego trendu. Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia taka sytuacja wydaje się być dosyć prawdopodobna. Szefowie CFTC oraz SEC byli przepytywani przez Senacką Komisję Bankową wczorajszego dnia. Ich uwagi dotyczące kryptowalut nie były negatywne dla rynku. 

Zobacz także:

Czego oczekiwać po dzisiejszym posiedzeniu RBNZ?

Analiza techniczna: AUDUSD, NZDUSD i AUDNZD.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.