Skip to content

XTB TRADEBEAT

Poranny komentarz walutowy - słabość dolara siłą złotego

Początek nowego roku przyniósł widoczne umocnienie polskiej waluty, za czym stoją czynniki krajowe, ale także zagraniczne. Publikacja dobrych danych z rodzimej gospodarki zbiegła się z wyprzedażą dolara, na czym korzystają waluty krajów wschodzących, w tym złoty.

Zapis z dyskusji z grudniowego posiedzenia FOMC nie ujawnił nowych przełomowych szczegółów - co prawda podkreślono, że podwyżki stóp w dużej mierze zależeć będą od skali stymulacji fiskalnej, ale o tym wspominała już w zeszłym miesiącu Janet Yellen. Publikacja spina klamrą historię, którą żyły rynki od niemal miesiąca. Grudniowa podwyżka stóp oraz podniesienie mediany w dot-charcie (wskazuje na trzy ruchy ze strony FED w 2017) pomogły dolarowi  umocnić wobec pozostałych walut. Minutes częściowo kończą ten temat, dając funduszom pretekst do realizacji zysków z długich pozycji zajętych w poprzednich tygodniach. Niemniej jednak nie oznacza to definitywnego osłabienia USD. Już w piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy za grudzień - dobry raport NFP może ponownie zachęcić rynki do kupna dolara.

Tańszy dolar to dobra wiadomość dla rynków wschodzących. Szczególnie, że w ostatnich dniach wyraźnie umocnił się chiński juan, którego słabość mogła stać się zarzewiem kolejnego kryzysu finansowego. Oddalenie tych obaw sprzyja walutom takim jak złoty, który dodatkowo wsparty został silnymi danymi z polskiej gospodarki. W ostatnich tygodniach poprzedniego roku obserwowaliśmy przyśpieszenie wzrostu gospodarczego, a indeks PMI dla przemysłu sugeruje, że także początek 2017 nie powinien rozczarować. Z tego względu para EURPLN spadła wczoraj do poziomu 4.35, najniższego od wyborów prezydenckich w USA.

W dniu dzisiejszym poznamy kilka istotnych danych z największych gospodarek. Sporo uwagi przyciągną figury z rynku pracy w USA, które będą stanowić wskazówkę przed wspomnianym już raportem NFP. W okolicy południa poznamy z kolei zapis z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego na którym zdecydowano się przedłużyć program luzowania ilościowego. Wspomnienie o możliwości wygaszenia programu może stać się katalizatorem ruchów na parach związanych z euro, w tym także na parze EURPLN.

Jakub Stasik
Analityk XTB

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.