Skip to content

XTB TRADEBEAT

Poranek pełen danych, szaleństwo GBP

Wrzesień rozpoczął się od publikacji danych o nastrojach w światowych gospodarkach, a niektóre z nich były niezwykle zaskakujące. O ile niespodzianka ze strony danych z Chin była całkiem możliwa, o tyle aż takiego zaskoczenia ze strony danych z UK z pewnością nikt się nie spodziewał.

Pierwszy dzień miesiąca to zwykle multum odczytów PMI z europejskich gospodarek. Dzisiaj nie jest inaczej. Poznaliśmy już fatalny indeks PMI ze Szwecji. Taki sam wydźwięk miały dane z Norwegii. W tym wypadku mamy spadek indeksu do poziomu 50,8 punktów z poziomu 54,8 punktów przy oczekiwanym 54,7 punktów. Dane z Niemiec nie zaskakują. W tym wypadku mamy odczyt zgodny z odczytem wstępnym na poziomie 53,6 punktów wskazując na umiarkowaną ekspansję. W przypadku całej strefy euro mamy nieznaczny spadek w porównaniu do 1 odczytu. Indeks spada do poziomu 51,7 punktów z poziomu 51,8 punktów. 

O godzinie 10:30 poznaliśmy PMI z UK. Są to bardzo ważne dane, pokazujące wpływ decyzji Banku Anglii na nastroje w brytyjskim przemyśle. Brexit zachwiał optymizmem i zepchnął wskaźnik na poziomy nie widziane od wielu lat, jednak ekspansja monetarna i obniżka stóp procentowych powinny w najbliższym czasie wesprzeć gospodarkę, a same indeksy PMI powinny zaliczyć odbicie. Funt oczywiście reaguje gigantycznymi wzrostami, co sprzyja naszej rekomendacji na parze GBPJPY. 

O godzinie 03:00 poznaliśmy rządowy indeks PMI dla przemysłu oraz dla sektora usług. Kluczowym faktem jest to, że rządowe dane przedstawiane są na podstawie ankiet dużych, zwykle państwowych spółek, dlatego nie zawsze pokazuje to kondycję całej gospodarki. Mimo wszystko dane rządowe odbijają. Indeks PMI dla przemysłu wzrasta do poziomu 50,4 punktów. Co ciekawe rynek oczekiwał spowolnienia z 49,9 do 49,8 punktów. Ważny jest jednak fakt, że indeks po chwilowym zejściu poniżej 50 punktów ponownie wraca nad poziom uznawany za ekspansję gospodarczą. Jest to najwyższy odczyt od końca 2014 roku. W trakcie sesji azjatyckiej oprócz danych PMI z Chin poznaliśmy również kilka innych figur makroekonomicznych. 

Rynek czeka obecnie na dane z USA. O godzinie 14:30 poznamy produktywność w II kwartale oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (ważne w kontekście raportu NFP), a o 16:00 indeks ISM dla przemysłu.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.