Skip to content

XTB TRADEBEAT

Pokaźne wzrosty w Azji, AUD słabnie po RBA

Streszczenie:

  • Azjatyckie parkiety wyraźnie odbiły po ustanowieniu na Wall Street nowych rekordów
  • JAP225 rośnie o prawie 2% w dziewiątym już wzrostowym tygodniu z rzędu
  • AUDUSD cofa się po decyzji RBA

Cztery główne azjatyckie parkiety zaliczyły dziś pokaźne wzrosty: JAP225 (Nikkei225) podszedł o 1,82%, Hang Seng (HKComp) o 1,5%, CHNComp (Hang Seng China) dodał 1,23%, a AUS200 zyskał 0,79%. Powodem do poprawy nastrojów tamtejszych inwestorów były nowe szczyty na Wall Street - US500 (S&P500) oraz US30 (Dow Jones) wyznaczyły nowe rekordy z uwagi na optymizm napędzany nadziejami na przyjęcie reformy podatkowej (co nie jest wciąż rzeczą pewną) oraz dobrym sezonem wyników. Wczorajsza sesja azjatycka  była mieszana, szczególnie w Chinach, z uwagi na komentarze wygłoszone przez prezydenta Trumpa podczas wizyty w Japonii, niemniej dziś to byki rządziły.

parkiecie zaczęła się we wrześniu wraz z początkiem odbicia na USDJPY, aczkolwiek skala wzrostów wyraźnie wyprzedziła osłabnięcie jena. Wydaje się, że inwestorzy wzięli sobie za dobrą monetę wygraną premiera Abe, co oznacza utrzymanie ultra-ekspansywnej polityki monetarnej prowadzonej przez BoJ. Jeśli i ten tydzień zakończy się wzrostami, to będzie już dziewiąty taki tydzień z rzędu. Należy zaznaczyć, iż benchmark obecnie znajduje się już powyżej szczytów z 2015 roku, a wyżej znajdują się jedynie maksima z końcówki lat 80-tych.

link do pliku

 JAP225 wybił już szczyty z 2015 roku i kontynuuje marsz w górę nie mając w najbliższej perspektywie żadnego oporu. Źródło: xStation5

 W przypadku rynku walutowego należy przede wszystkim podkreślić dobrą formę amerykańskiego dolara, który umiarkowanie zyskuje wobec swoich wszystkich odpowiedników z G10. W odwrocie po decyzji RBA znajduje się natomiast AUD, aczkolwiek nie odstaje on na tle pozostałych azjatyckich walut. Aussie właściwie zyskiwał po posiedzeniu australijskiego baku centralnego - w komunikacie nie padł żaden sygnał zapowiadający dalsze luzowanie monetarne. Ponadto zdaniem RBA globalna gospodarka przyspiesza, a dane z  Australii był dobre (w szczególności nastroje w biznesie oraz na rynku pracy. Z drugiej strony wciąż wiele do życzenia pozostawia popyt konsumpcyjny, wysoki poziom zadłużenia oraz brak presji na wzrost płac, więc  nie wygląda na to, aby tempo inflacji miało przyspieszyć.

link do pliku

 AUDUSD może dalej się osłabiać. Kolejne wsparcie jest zlokalizowane przy poziomie 0,7320. Źródło: xStation5

Spoglądając na wykres AUDUSD należy zaznaczyć, że poziom 0,7740 służy za kluczowy opór dla pary i po jego skutecznym re-teście można się spodziewać dalszych spadków. W takim układzie warto zwrócić uwagę na poziom 0,7320, który wyznacza ważne wsparcie.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.