Skip to content

XTB TRADEBEAT

Pokaz siły niemieckiego przemysłu

Przed momentem opublikowane zostały dane z sektora przemysłowego w Niemczech. Produkcja przemysłowa zaliczyła kolejny wzrost, co napędzane było przede wszystkim przez przetwórstwo półproduktów. Solidne dane za listopad oznaczają, że można oczekiwać dodatniej kontrybucji ze strony przemysłu w PKB za IV kwartał. Jest to drugi kolejny miesiąc ekspansji, a wzrost w Q4 powinien wynieść 0.4% (poprzednio 0.2%).

link do pliku

 Ostatnie dane, zwłaszcza eksport, zaskoczyły ekonomistów. źródło: Bloomberg

Jako, że dane zaskoczyły in plus, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że niemiecki bank centralny zacznie nawoływać do ograniczenia stymulacji ze strony EBC. Warto bowiem pamiętać, że inflacja w Niemczech wyraźnie przyśpieszyła, ale na ten moment prawdopodobieństwo realizacji tego scenariusza jest raczej niewielkie. Zdaniem Bloomberga wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech powinien dodać 0.7 punktu procentowego do wzrostu produkcji w całej strefie euro.

link do pliku

 Dobry odczyt z Niemiec daje szansę na solidne dane ze strefy euro. Niemcy to pierwszy ważny kraj publikujący dane za listopad. źródło: Macrobond, XTB

link do pliku

 EURUSD osiągnęło nowe dno w okolicy 1.051 tuż po publikacji danych. Obecnie obserwujemy odbicie, możliwy jest test najbliższego oporu w okolicy 1.0580. źródło: xStation5 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.