Skip to content

XTB TRADEBEAT

Podsumowanie dnia: risk-on w pełni

Poniedziałkową sesję na rynkach finansowych scharakteryzować można krótkim stwierdzeniem: aptety na ryzyko. Po zeszłotygodniowej wyprzedaży, dziś obserwować mogliśmy spore wzrosty na światowych parkietach, a także odbicie amerykańskiego dolara.

Co tak naprawdę wywołało dzisiejsze odbicie? Z jednej strony czynniki techniczne, a z drugiej mogło wynikać ono z decyzji rządu w Pekinie. Chińskie ministerstwo handlu oświadczyło w poniedziałek, że zakazuje od wtorku importu węgla, rudy żelaza, ołowiu oraz owoców morza z Korei Północnej. W ten sposób Pekin realizuje postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Pjongjangu. Z punktu widzenia rynków sytuacja jest dość jasna - Chiny zaczynają irytować się na swojego sojusznika, co w razie zaostrzenia konfliktu pomiędzy USA a Koręą może oznaczać neutralność Chin. Dodatkowo, może być to także ukłon w kierunku prezydenta USA Donalda Trumpa. Trump do tej pory starał się trzymać twarde stanowisko wobec Pekinu, grożąc także zerwaniem porozumień handlowych, a tego typu gesty mogą oznaczać stabilizację, której tak bardzo potrzebuje rynek.

Japoński jen oraz szwajcarski frank należą do najsłabyszch walut w gronie G10, co może być pokłosiem lekkiego złagodzenia napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Co więcej, o 0.6% spadają także ceny złota, co tylko potwierdza, że o poranku rynek wszedł w tryb "risk-on".

Poprawa nastrojów na rynkach prowadzi oczywiście do spadku cen złota, choć te nieznacznie odbiły w ciągu ostatnich 2-3 godzin. Surowiec znajduje się wyraźnie poniżej szczytów z piątku, a także z ostatnich miesięcy. Stwarza to szansę na uformowanie się długoterminowego potrójnego szczytu, czyli formacji, której zasięg mógł wypadać nawet w okolicy wsparcia na poziomie 1200. By tak się jednak stało, konieczne jest potwierdzenie w postaci sygnału odwrócenia trendu, np. w postaci spadającej gwiazdy albo niedźwiedziego objęcia.

W trakcie weekendu kupujący po raz pierwszy w historii mogli ujrzeć Bitcoina powyżej 4000 dolarów za jednostkę. Rosnący optymizm dotyczący szybszych połączeń sprawia, że inwestorzy spodziewają się wzrostu wartości kryptowaluty w przyszłości, co przekłada się na jej obecne wzrosty. Warto wspomnieć, że cena BTC tylko w sierpniu wzrosła o ponad 40%, podczas gdy od stycznia wzrost sięga już ponad 280%. 

W dniu jutrzejszym czeka nas publikacja niezwykle istotnych danych - sprzedaż detaliczna z USA. Z uwagi na święto rynek w Polsce będzie zamknięty, niemniej jednak zapraszamy do wizyty na tradebeat.com (anglojęzyczna wersja portalu), gdzie znajdzie się omówienie jutrzejszych figur. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.