Skip to content

XTB TRADEBEAT

PMI z Chin nie zawodzi

Główną figurą sesji nocnej była publikacja indeksu Caixin PMI dla chińskiego przemysłu za grudzień. Odczyt zdecydowanie powyżej oczekiwań rynku, co powinno pomóc w utrzymaniu pozytywnego sentymentu.

Wskaźnik za grudzień wyniósł 51,9 pkt., czyli znacząco powyżej dosyć pesymistycznych założeń konsensusu, który celował w spadek z 50,9 pkt. do 50,7 pkt. Tak spora poprawa była możliwa dzięki większej aktywności fabryk - produkcja jest blisko najwyższych poziomów od 6 lat. Ponadto w komentarzu do publikacji Caixin podkreśliło, iż również znacząco odbił popyt krajowy, podczas gdy sytuacja w eksporcie nie uległa większym zmianom. 

link do pliku

Wzrost produkcji był głónym odpowiedzialnym odbicia indeksu Caixin PMI.  Źródło: Macrobond, XTB

Poprawa wskaźników z Chin jest efektem dużej stymulacji kredytem oraz boomowi w sektorze budowlanym. To sprawia, że można mieć wątpliwości, czy w dłuższej perspektywie uda się utrzymać taki stan rzeczy - z uwagi na wysokie ceny chińskie władze będą chciały wprowadzić nowe regulacje na rynek nieruchomości. Dlatego też, choć na początku roku racze nie powinno dojść do powtórki paniki sprzed 12 miesięcy, to warto zachować ostrożność - początek prezydentury Donalda Trumpa może przynieść wzrost napięć w stosunkach handlowych pomiędzy oboma mocarstwami, co nie byłoby korzystne dla rynkowego sentymentu.

Indeks Caixin PMI kontrastuje nieco z odczytami rządowych wskaźników, które nieco się pogorszyły w stosunku do grudnia. Różnica może wynikać z faktu, że dzisiaj opublikowane figury dotyczą nastrojów w średnich i mniejszych przedsiębiorstwach, głównie należących do sektora prywatnego, a te zaprezentowane w niedzielę odnoszą się do dużych państwowych firm.

Na lepsze odczyty z Chin pozytywnie zareagował AUD, który w parze z USD wspiął się powyżej poziomu 0,72 wcześniej odbijając się od strefy wsparcia wypadającej przy 0,71705. Najbliższym ważnym oporem powinien być poziom 0,73118. Dolar australijski dostał też pchnięty w górę dzięki krajowym danym - indeks dla przemysłu za grudzień wzrósł  z 54,2 pkt. do 55,4 pkt.

link do pliku

Lepsze dane z Chin pozwoliły AUDUSD na odbicie od strefy wsparcia wypadającej przy poziomie 0,71705. Źródło: xStation 5

Brak tąpnięcia w Chinach sprzyja również samemu amerykańskiemu dolarowi, który o poranku zdecydowanie się umacnia względem euro - para EURUSD powróciła poniżej poziomu 1,04673.

link do pliku

 Brak tąpnięcia w Chinach pomógł EURUSD powrócić poziomu 1,04673. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.