Skip to content

XTB TRADEBEAT

Plotki z EBC, rozczarowanie chińskim bilansem handlowym

Podsumowanie:

  • EBC może przedłużyć program QE do września przyszłego roku przy obniżonym celu skupów
  • Chiński bilans handlowy rozczarowuje i jest najniższy od marca tego roku
  • Raport o stabilności finansowej RBA daje minimalne wsparcie dla AUD

Za dwa tygodnie EBC będzie podejmował kolejną decyzję na temat polityki monetarnej, ale już teraz pojawiły się pierwsze plotki dotyczące potencjalnych decyzji. Reuters informuje, że dojdzie do komunikacji przedłużenia programu QE do września przyszłego roku z obniżonym wolumenem. Oczekiwania, co do nowego poziomu skupu wahają się od 25 mld do 40 mld EUR. W tym momencie EBC skupuje miesięcznie 60 mld EUR. Pomimo takich plotek, nie mamy do czynienia ze zwiększeniem zmienności na europejskiej walucie. EURUSD znajduje się blisko poziomu 1,1850. 

link do pliku

Chiński bilans handlowy osunął się najsilniej od marca bieżącego roku. Źródło: Bloomberg

Drugą ważną informacją na rynkach finansowych jest wyraźny spadek bilansu handlowego z Chin. Dane te mogą stanowić rozczarowanie, przynajmniej patrząc powierzchownie na cały raport. Bilans handlowy spadł z 42 mld USD do poziomu 28,5 mld USD za wrzesień, głównie ze względu na wzrost importu, który zaliczył dynamikę na poziomie 18,7% r/r, natomiast w przypadku eksportu był to wzrost na poziomie 8,1% r/r. Oba wskaźniki były wyżej od poprzednich odczytów. Słabszy bilans handlowy może spotkać się z zadowoleniem ze strony Stanów Zjednoczonych, które wielokrotnie oskarżały Chiny o wykorzystywanie swojej pozycji w związku ze słabym jenem. Dodatkowo mocny import wskazuje na możliwy silny popyt krajowy, na tydzień przed zjazdem Komunistycznej Partii Chin. 

Trzeba również wspomnieć o publikacji raportu o stabilności finansowej ze strony RBA, choć nie dał on praktycznie żadnego zaskoczenia uczestnikom rynku. Raport nie miał praktycznie wpływu na dolara australijskiego. Z jednej strony pokazał on silny system finansowy w Australii, a z drugiej potwierdził ryzyka związane z nadmiernego zadłużenia kraju. 

link do pliku

EURUSD cofa się z ważnego poziomu oporu wyznaczonego przez lokalne zamknięcie z wcześniejszej części tego roku i testuje kluczowe wsparcie przed publikacją inflacji CPI. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.