Skip to content

XTB TRADEBEAT

Piątek zaczyna się dobrze dla giełd w Europie, kryptowaluty w górę

Amerykańskie akcje drożeją, po tym jak prezydent Donald Trump dostarczył pewnych komentarzy wskazujących na złagodzenie napięcia pomiędzy USA i Chinami oraz na to, że negocjacje pomiędzy największymi gospodarkami świata rozpoczęły się. Poza tym wspomnimy o danych z Chin, które wykazały deficyt handlowy po raz pierwszy od lutego 2017 roku. Ponadto powiemy o australijskim dolarze, który jest dzisiaj najlepiej radzącą sobie walutą w koszyku G10.

Na rynkach globalnych w piątek obserwujemy uspokojenie nastrojów. Co prawda cały czas możliwa jest eskalacja napięć geopolitycznych wobec ryzyka interwencji USA w Syrii, jednak inwestorów uspokajają informacje, że to wojskowi z dwóch stron tonują zapędy polityków. Na rynku złotego wydarzeniem będzie decyzja agencji S&P.

Główne europejskie benchmarki otwierają się dzisiaj wyżej pod wpływem zanikającego ryzyka eskalacji wojny handlowej. Brytyjski FTSE100 jest jedynym indeksem wykazującym słabość i pozostaje nieco pod kreską. Spółki wydobywcze oraz producenci samochodów są wśród najlepiej radzących sobie subindeksów w indeksie EuroStoxx60, podczas gdy detaliści zamykają stawkę. Warto wspomnieć, że po tym jak prezydent Francji, Emmanuel Macron wyraził swoje poparcie dla amerykańskich planów ukarania Syrii za domniemany atak chemiczny przeciwko ludności cywilnej, premier Wielkiej Brytanii, Teresa May również uzyskała poparcie swojego gabinetu w tej sprawie.

Dobre nastroje w Europie Zachodniej wspierają polską giełdę. Zyskują średnie i duże spółki. Małe przedsiębiorstwa kolejny dzień znajdują się pod presją. Wśród najmocniejszy sektorów należy wymienić branżę odzieżową i górniczą. Najsłabiej radzą sobie firmy związane z mediami. Czynnikiem sprzyjającym dziś polskiej giełdzie może być też redukcja napięcia politycznego pomiędzy Polską, a Unią Europejską.

 Cała sfera kryptowalut doświadczyła wczoraj ponadprzeciętnego skoku cenowego, gdzie przez ostanie 24 godziny wiele z nich umocniła się o ponad 10%. Dla przykłady Bitcoin zdołał wybić się spod poziomu $7000 osiągając następnie $8000 w mniej niż jedną godzinę. Ruch rozpoczął się o 13:00 wczoraj, a jedną z przesłanek do tego była wiadomość, że Santander planuje  uruchomić aplikację do płatności kryptowalutami. W analizie wspomnimy także o największej giełdzie w Indiach, Coinsecure, która stała się ofiarą kradzieży wirtualnych aktywów. Na końcu wspomnimy o australijskiej spółce IOT, która ponownie otworzy elektrownie węglową w celu uzyskania taniego źródła energii do kopania kryptowalut.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.