Skip to content

XTB TRADEBEAT

Oświadczenie Fed. Dotchart, prognozy i reakcja rynkowa

Fed podniósł stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, dostarczając tym samym zapowiedzianych rok wcześniej 3 podwyżek stóp procentowych. Poniżej najważniejsze kwestie dotyczące oświadczenia, dotchartu oraz prognoz:

Oświadczenie Fed:

  • Kashkari i Evans przeciwko podwyżce
  • 3 podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku
  • Fed w swoich projekcjach widzi szybszy wzrost gospodarczy oraz dalszy spadek bezrobocia
  • Inflacja pozostanie poniżej celu w okresie 12 miesięcznym, ale ustabilizuje się blisko tego poziomu
  • Ryzyka dotyczące wzrostu względnie zbilansowane
  • Dalsze podwyżki stóp procentowych będą zależeć od perspektyw gospodarczych oraz publikowanych danych

Oświadczenie wiele nie zmieniło się od ostatniego. Fed widzi jedynie chwilowy wpływ huraganów na gospodarkę, jednak nie odnosi się, co do planowanej reformy podatkowej. Część rynku mogła oczekiwać nieco pozytywniejszych stwierdzeń dotyczących gospodarki, dlatego dolar traci po publikacji oświadczenia i prognoz.

Co do projekcji stóp procentowych, w dalszym ciągu Fed oczekuje 3 podwyżek stóp procentowych na przyszły rok. Co więcej, wiele nie zmieniło się na 2019 rok. Mediana nie uległa zmianie, jednak nieco więcej kropek poszło lekko do góry, co w dłuższym terminie powinno być czynnikiem pro-dolarowym.

link do pliku

Fed nie zmienia znacząco swoich oczekiwań, co do podwyżek stóp procentowych. Źródło: Fed

Warto również zwrócić uwagę na projekcje makroekonomiczne. W przypadku 2018 oraz 2019 roku mamy sytuację bez zmian, natomiast dla 2020 roku mamy niewielki wzrost mediany do poziomu 3,1% z poziomu 2,9%. Centralna tendencja na ten rok uległa zawężeniu, jednak zmniejszeniu górnego zakresu z 3,5% do 3,1%, co mogło zostać odczytane lekko negatywnie. 

W przypadku prognoz inflacyjnych mamy do czynienia z brakiem zmian mediany. Obniżeniu uległa za to tendencja na 2018 rok. Dobrą informacją jest znaczna zmiana oczekiwań wzrostu gospodarczego na 2018 rok z 2,1% na 2,5%. Kolejne lata uległy lekkiej poprawie. 

link do pliku

Prognozy wyglądają całkiem pozytywnie, ale inwestorzy mogli mieć oczekiwania na nieco lepszy wydźwięk Fed. Źródło Fed. 

Reakcja rynkowa jest lekko anty-dolarowa. Rynek mógł spodziewać się nieco lepszych odniesień, co do perspektyw gospodarczych, jednak zdecydowanie nie powinien być zawiedziony. Niemniej, czytając oświadczenie Fed pierwsze wrażenie może wydawać się nieco gołębie. Fed pozostaje bardzo uważny w swoich działaniach, co nie doprowadziło w tym roku do szaleństwa na rynkach finansowych. 

link do pliku

Od najniższego do najwyższego punktu na EURUSD to jedynie 34 pipsy. Dolar powoli zaczyna odrabiać straty. Źródło: xStation5

link do pliku

EURUSD zbliża się do bardzo ważnego oporu tuż przed wystąpieniem Yellen. Jednak z jej strony nie powinniśmy się spodziewać fajerwerków, dlatego nie wykluczone, że w tym miejscu zacznie pojawiać się lekka podaż. Źródło: xStation5

 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.