Skip to content

XTB TRADEBEAT

Oświadczenie BoE oraz raport o inflacji (akt.)

BoE zaskakuje nieco swoim oświadczeniem w którym stwierdza przede wszystkim, że może zaistnieć potrzeba podwyżki stóp procentowych szybciej niż w listopadzie bieżącego roku, na co wskazywał podczas listopadowego posiedzenia. Dodatkowo BoE podnosi projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego. Widzi inflację pozostającą powyżej celu inflacyjnego w okresie prognozy. 

link do pliku

Funt zyskuje po decyzji i oświadczeniu na temat możliwych szybszych podwyżek stóp procentowych. Niemniej, para GBPUSD zatrzymuje się w okolicach poziomu 1,40, gdzie obserwujemy opór w postaci zniesienia 23.6 ostatniego impulsu wzrostowego oraz wynikającego z lokalnego dołka z końca stycznia. Źródło: xStation5

Prognozy wzrostu PKB

  • 2018: 1,8% wobec 1,6% w listopadzie
  • 2019: 1,8% wobec 1,7% w listopadzie
  • 2020: 1,7% bez zmian

Bank Angli wskazuje przede wszystkim, że inflacja pozostaje blisko poziomu 3,0%, co może doprowadzić do szybszych podwyżek stóp procentowych niż oczekiwał tego w listopadzie. Obrazuje to również implikowana ścieżka rynkowych stóp procentowych, która wskazuje już na pełną podwyżkę w III kwartale bieżącego roku. Jak widać prognoza dla inflacji w pierwszym kwartale tego roku została podwyższona na poziom 2,9% wobec 2,6%, co oznacza, iż inflacja nie spada zgodnie z oczekiwaniami banku centralnego. Pozostałe prognozy inflacji pozostały bez zmian. 

link do pliku

Podsumowanie prognoz Banku Anglii bazując na implikowanych przez rynek stopach procentowych. Źródło: BoE 

link do pliku

Ścieżka inflacja nie uległa dużym zmianom w porównaniu do listopadowych prognoz. Widać jednak brak spodziewanego załamania inflacyjnego w pierwszym kwartale bieżącego roku. Źródło: BoE

Jak widać BoE dużo nie zmienił w swoich prognozach, jednak stwierdzeniem dotyczącym możliwych szybszych podwyżek stóp procentowych prowadzi do umocnienia się funta, który odbija od kluczowego poziomu. Niemniej, nie udaje się przebić oporu przy poziomie 1,4000. 

Inflacja pozostaje wysoko, ale dane dotyczące nastrojów przedsiębiorców wskazują na to, że Bank Anglii powinien zwrócić się raczej w kierunku możliwego wsparcia gospodarki. Poniższy wykres wskazuje na zachowanie się całościowego indeksu PMI, który znajduje się w wyraźnym odwrocie, co może sugerować potencjalne osłabienie wzrostu gospodarczego, co kłóci się z najnowszymi projekcjami. 

link do pliku

Nastroje przedsiębiorców sugerują, że BoE powinien skupić się raczej na wsparciu wzrostu. Źródło: Markit

 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.