Skip to content

XTB TRADEBEAT

Osiatyński (RPP) chciałby uniknąć podwyżek stóp

Złoty osłabił się wczoraj najbardziej spośród walut swojego regionu, ale już dziś zaczyna dzień minimalnie poniżej 4,32/EUR.

link do pliku

 Rano ukazał się wywiad z członkiem RPP Jerzym Osiatyńskim, pokazującym, że za brakiem działań RPP od dłuższego czasu i perspektywą dalszej stabilizacji stóp kryją się dwie przeciwstawne tendencje - póki co równoważące się, ale każda z osobna budzi niepokój. Osiatyński mówi o "poważnym problemie" z inwestycjami w Polsce (komunikat RPP opisywał to zwykle dość uspokajająco powołując się na harmonogram środków unijnych, ale najwyraźniej nie jest to jedyne źródło słabości i RPP zdaje sobie z tego sprawę).

Mówi też o wysokiej dynamice płac, która może w przeciągu roku wybić inflację do celu. Jego zdaniem rząd powinien już szukać jakiegoś społecznego kompromisu w sprawie opanowania płac, bo źle by było, jeśli przez tę wytworzoną presję na inflację działania musiałaby podjąć RPP. Podwyżki stóp w obecnych warunkach (słabość inwestycji) uznaje on za bardzo kosztowne dla gospodarki.

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Dodał też, że wygasają argumenty za tym, żeby w Polsce można było stopy jeszcze obniżyć.

Nie  

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.