Skip to content

XTB TRADEBEAT

OPEC nie pomaga ropie; Bitcoin odrabia straty

Dziś przede wszystkim rynki czekały na decyzję OPEC w sprawie przedłużenia porozumienia, co do cięć produkcji ropy. Taki konsensus został utrzymany i wszystkie kraje zgodziły się na wydłużenie umowy do końca 2018 roku. Pozytywnym aspektem może być tutaj przekonanie Nigerii i Libii do przystąpienia do porozumienia. Negatywnym aspektem jest tutaj stanowisko Rosji, która chce mieć możliwość renegocjacji tej umowy na czerwcowym spotkaniu OPEC. Ta informacja pchnęła ceny ropy w dół, o czym wielokrotnie ostrzegaliśmy.

 Na rynku walutowym widzieliśmy w pewnym momencie osłabiającego się dolara i to pomimo kilku pozytywnych odczytów z amerykańskiej gospodarki. O godzinie 14:30 poznaliśmy dane na temat inflacji PCE, czyli głównego miernika poziomu cen Rezerwy Federalnej. Wskaźnik w swojej bazowej wersji wykazał wzrost do 1,4% r/r, co było zgodne z konsensusem. Powyżej oczekiwań wypadł także wskaźnik PMI dla okręgu przemysłowego Chicago. W listopadzie wyniósł on 63,9 pkt, przebijając oczekiwania na poziomie 63 pkt.

Dzisiejsze dane pokazują, ze silnie rozwijająca się gospodarka strefy euro wcale nie przekłada się na wzrost cen. Nawet rynek pracy pokazał się dzisiaj od lepszej strony wskazując na spadek stopy bezrobocia do najniższych poziomów od 2009 roku. Biorąc pod uwagę fakt, iż EBC nakierowany jest głównie na cel inflacyjny, może to determinować brak chęci do jakichkolwiek zmian w najbliższym czasie, wobec czego europejska waluta wyraźnie odwraca.

Bitcoin (BTCUSD na xStation5) ma za sobą dość niespokojne 2 dnia handlu. Spójrzmy jednak na notowania tej kryptowaluty chłodnym okiem i spróbujmy wyznaczyć kluczowe wsparcia dla trwającej korekty. Otóż pierwsze z kluczowych wsparć zostało już przetestowane i nie wykluczone, że notowania właśnie wracają do trendu wzrostowego.

W ostatni dzień listopada inwestorzy na światowych rynkach akcyjnych pozostają w dość mieszanych nastrojach. Wyraźnie gorzej w ostatnich dniach radzą sobie giełdy w krajach rozwijających się, natomiast w USA padają nowe rekordy na S&P oraz Dow Jones, gdzie indeksy te po raz ósmy z rzędu mają okazję zamknąć miesiąc na plusie. Przenosząc się jednak do Azji zielony kolor zobaczymy jedynie na japońskim Nikkei, który dzięki słabszemu jenowi wzrósł dzisiaj o 0,57%. Reszta głównych indeksów wygląda jednak bardzo słabo. W Europie również możemy zobaczyć dwa fronty. Prawdopodobnie dzięki słabszej wspólnej walucie na zielono świecą się indeksy krajów strefy euro.

Tydzień temu w przeglądzie technicznym złota wskazywaliśmy na dywergencję pomiędzy skorelowanymi ze złotem instrumentami (tj. USDJPY i Tnote) oraz na dwie kluczowe strefy, gdzie przebicie jednej z nich mogłoby skutkować wybiciem się notowań z tworzącej się od dłuższego czasu konsolidacji. W tym tygodniu byki nie zdołały wybić kluczowego oporu, a uaktywnienie się podaży na wszystkich trzech instrumentach jednocześnie zwiększa szansę na kontynuację spadków.

W trakcie sesji azjatyckiej poznamy serię odczytów wskaźników inflacyjnych z Japonii. Pozostaną one obojętne dla notowań JPY, jednak pokażą, czy działania BoJ zaczną w końcu przynosić skutek. Oczekuje się, że ogólny wzrost cen w kraju ma przyspieszyć z 0,7% r/r do 0,8% r/r. Jeśli chodzi o rynek forex to pamiętać trzeba o ewentualnych doniesieniach w sprawie postępów dotyczących głosowania nad reformą podatkową w USA. Przykładowo dzisiaj jeden z senatorów, który na ten moment nie miał zdania, (chodzi tutaj o Johna McCaina) powiedział, że jednak wesprze swoim głosem reformę, co umocniło dolara. Z drugiej strony mamy np. Susan Collins, która ma wiele wątpliwości co do projektu tej ustawy - zmiana jej postawy również może odbić się na notowaniach USD.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.