Skip to content

XTB TRADEBEAT

Odczyt inflacji w Szwecji mocno osłabia krajową walutę (SEK)

Podsumowanie:

  • CPI w Szwecji rozczarowuje, odzież i obuwie wśród winowajców
  • SEK osłabia się po słabym raporcie o inflacji, gdyż oddala się wizja pierwszej podwyżki stóp
  • Para EURSEK powinna rosnąć w najbliższym czasie, jednak rynek obligacji wskazuje, że wzrosty te mogą być ograniczone

Spadek inflacji w Szwecji we wrześniu oddala w czasie oczekiwania, co do pierwszej podwyżki stóp procentowych w kraju. Pomimo, że zarówno CPI jak i CPIF pozostały powyżej celu inflacyjnego Riksbanku, to SEK osłabił się od razu po publikacji. Dodatkowo dynamika płac w Szwecji sugeruje, że inflacja może zwalniać dalej, co może osłabiać krajową walutę przynajmniej w krótkim terminie.

link do pliku

 We wrześniu inflacja w Szwecji rozminęła się z oczekiwaniami, ale pozostała powyżej celu inflacyjnego banku centralnego. Źródło: Macrobond, XTB Reasearch

W pierwszej kolejności przypomnijmy, że CPIF został najważniejszym miernikiem dynamiki cen w Szwecji, od kiedy Riksbank ustanowił go jako oficjalny wskaźnik celu inflacyjnego. CPIF pozostało na poziomie 2,3% r/r nie zmieniając wartości w porównaniu do sierpniowego odczytu, podczas gdy konsensus zakładał wzrost do 2,5% r/r. Poza tym, CPI (nieco mniej ważny wskaźnik na ten moment) pozostał bez zmian we wrześniu pokazując 2,1% r/r, podczas gdy oczekiwania były na poziomie 2,4% r/r. Dane były wyraźnie rozczarowujące, co może wpłynąć spadek oczekiwań względem ewentualnej zmiany retoryki banku centralnego.

link do pliku

Wzrost płac w Szwecji pozostaje bardzo niski, co zwiastuje, że wzrost inflacji może być jedynie tymczasowy. Źródło: Macrobond, XTB Research

 Idąc dalej, warto podkreślić, że wzrost płac w szwedzkiej gospodarce był słaby w ostatnich miesiącach, co nie będzie dobrze wpływać na wydatki konsumentów. Zauważmy, że SEK umacniał się względem wspólnej waluty od końca czerwca (spadek z 9,80 poniżej 9,50) i może to być jedna z przyczyn (przesunięta w czasie) wyjaśniających zatrzymanie się inflacji. Szwedzcy kreatorzy polityki pieniężnej wydają się być świadomi wpływu silniejszej korony na dynamikę inflacji, dlatego też podkreślają oni, że SEK nie może umacniać się zbyt dużo w zbyt krótkim czasie.

Podsumowując inflacja w Szwecji wciąż pozostaje w pobliżu celu inflacyjnego Riksbanku, jednakże musi się tam utrzymać, aby przekonać członków banku centralnego do zmian obecnej polityki pieniężnej. Musimy poczekać, aby dowiedzieć się czy dzisiejszy odczyt jest początkiem negatywnej tendencji, czy też było to tylko jednorazowe wydarzenie. 

link do pliku

EURSEK rośnie po publikacji inflacji i zmierza w kierunku najbliższego wartego uwagi oporu. Źródło: xStation5

Technicznie, para EURSEK odbija, a byki mogą dodać cenie większego momentum napędzanego przez raport o inflacji. Kupujący mogą celować w poziom 9,6240, gdzie  inwestorzy wspierający szwedzką koronę mogą pojawić się ponownie. W końcu trzeba podkreślić, że wzrosty na EURSEK mogą być ograniczone przez sytuację na rynku obligacji.

link do pliku

 Rynek obligacji sugeruje, że każde podbicie ceny na EURSEK może zostać stłumione, gdyż spread 10-letnich obligacji wskazuje na niższy kurs pary. Źródło: Bloomberg

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.