Skip to content

XTB TRADEBEAT

Odbicie przemysłu i rekordowy import z UK

Przed momentem poznaliśmy sporą paczkę danych z Wielkiej Brytanii. Dane na temat produkcji przemysłowej dają nadzieję na solidny wzrost gospodarczy po dosyć sporym negatywnym zaskoczeniu z października. 

Wzrost produkcji przemysłowej to spory efekt wzrostu produkcji ropy oraz gazu. Dane pokazują, że przetwórstwo powinno kontynuować odbicie ze względu na słabą wartość funta, co dodatkowo wspiera eksport z Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony mamy do czynienia ze znacznym wzrostem kosztów importowych, co niekoniecznie jest pozytywną informacją dla fabryk, które ściągają potrzebne surowce i materiały niedostępne w samej Wielkiej Brytanii. 

Wzrost produkcji przemysłowej to przede wszystkim efekt ponownego otwarcia pola naftowego Buzzard na Morzu Północnym. Produkcja na tym polu jest odpowiedzialna za 10% całej produkcji ropy w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo widać było odbicie ze strony przemysłu farmaceutycznego. 

link do pliku

Produkcja oraz przetwórstwo odbijają po ostatnim słabym miesiącu. Źródło: Macrobond, XTB

W przypadku samego bilansu handlowego mamy do czynienia ze wzrostem deficytu, co jest efektem silnego odbicia importu. Pomimo silnego odbicia eksportu, rekordowy import zniwelował efekt słabego funta. 

link do pliku

Import odbił znacząco mocniej niż eksport. Źródło: Macrobond, XTB

Pomimo w zasadzie neutralnego wydźwięku całej paczki danych, GBPUSD kontynuuje swoją drogę na południe. W kontekście funta w parze z dolarem, kluczowym wydarzeniem może być dzisiejsze wystąpienie Donalda Trumpa o godzinie 17:00. 

link do pliku

GBPUSD kontynuuje spadki w kierunku wieloletnich minimów. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.