Skip to content

XTB TRADEBEAT

NZD umacnia się, mieszane dane  z Australii

Podsumowanie:

  • NZD umacnia się najbardziej z koszyka G10, prezes RBNZ dostarcza uwag na temat polityki makroostrożnościowej
  • Australijskie przedsiębiorstwa polepszył swoje warunki biznesowe, jednocześnie pogarszając nastroje
  • Azjatyckie giełdy bez wyraźnego kierunku

Spoglądając na rynek walutowy możemy zobaczyć, że dolar nowozelandzki jest najsilniejszą z głównych walut, a siła ta nie wynika bynajmniej z publikacji danych makroekonomicznych. Jedynym wydarzeniem podczas sesji azjatyckiej było przemówienie przewodniczącego RBNZ, który mówił o polityce makroostrożnościowej, jednak wpływ tego przemówienia na krajową walutę  był znikomy. Powiedział on, że na ten moment polityka markoostrożnościowa Nowej Zelandii sprawuje się całkiem dobrze, jednak nie może ona kontrolować cyklu na rynku nieruchomości. Spencer dodał także, że rewizja takiej polityki powinna uwzględniać jaką rolę mogą odgrywać inne instrumenty w poprawie czy też wypełnieniu restrykcji dotyczących wskaźnika LVR (loan do value ratio - używany przy ocenie ryzyka kredytowego współczynnik pomiędzy wysokością kredytu, a wartością, zwykle hipotecznego, zabezpieczenia tego kredytu).

link do pliku

 Kiwi kontynuuje wzrosty podczas wtorkowego poranka, a byki mogą na celu mieć przetestowanie strefy oporu zlokalizowanej w okolicy 0.74. Źródło: xStation5

W kwestii odczytów makroekonomicznych można zwrócić uwagę na wskaźniki miękkie z Australii opublikowane przez NAB. Według krajowego banku nastroje biznesowe w lutym poprawiły się z 19 do 21 wykazując najwyższy poziom w historii. Z drugiej strony indeks zaufania biznesu spada z poziomu 12 do 9, czego główną przyczyną jest zwiększona zmienność na rynkach finansowych. Jest to jednak czynnik jednorazowy, dlatego w przyszłości indeks ten nie powinien wykazywać dalszego spadku. Co więcej, szczegóły badania pokazują poprawę w takich subindeksach jak: rentowność, sprzedaż, zatrudnienie czy przyszłe zamówienia.

link do pliku

Nastroje biznesowe wśród australijskich przedsiębiorców. Źródło: NAB

Pomimo tych napawających optymizmem badań, AUD pozostał raczej niewzruszony na te odczyty pozostając raczej płasko w trakcie pisania. Można również wspomnieć, że pojawił się także wskaźnik wartości pożyczek mieszkaniowych, który okazał się niższy niż zakładały prognozy, co mogło nieco przyhamować umocnienie australijczyka. Kredyty mieszkaniowe spadły o 1.1% m/m przy rynkowych założeniach ich spadku o 0.1% m/m.

link do pliku

 AUDUSD wolno, lecz konsekwentnie odbija od strefy popytowej. Kolejny ważny opór wypada dopiero na 0.80. Źródło: xStation5

Na giełdach również było dość spokojnie, a zmiany indeksów były raczej niewielkie. Najlepszy okazał się japoński NIKKEI, który wzrósł o 0.65%, co może być wynikiem słabszego jena. Z kolei australijski benchmarka (AUS200) spada 0.35%, podczas gdy chińskie indeksy chwilę przed zamknięciem handlowały się nieco poniżej kreski. Brak wyraźnego kierunku mógł być wynikiem raczej zmieszanej sesji na Wall Street, gdzie Dow Jones spadł 0.6%, podczas gdy S&P500 zamknął się ze stratą 0.15%, natomiast NASDAQ wzrósł o 0.35%.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.