Skip to content

XTB TRADEBEAT

NZD reaguje pozytywnie na nowego szefa RBNZ, Bitcoin kontynuuje wzrosty

Podsumowanie:

  • NZD jest najmocniejszą walutą w G10 po wybraniu nowego szefa RBNZ
  • Bitcoin (BTCUSD) kontynuuje swój impet wzrostowy po włączeniu handlu na kontraktach na CBOE
  • Inflacja w Chinach pozostaje stłumiona, azjatyckie indeksy zyskują po pozytywnej sesji w USA w ostatni piątek

Pomimo tego, iż to Bitcoin miał być ponownie gwiazdą ostatniego weekendu, to okazuje się, że show zostało skradzione przez dolara nowozelandzkiego, a konkretnie decyzje na tle monetarnym. W Nowej Zelandii dokonano wyboru nowego szefa banku centralnego. Adrian Orr rozpocznie pracę jako szef RBNZ od 27 marca 2018, zastępując pełniącego obowiązki Granta Spencera. Orr jest w tym momencie szefem New Zealand Superannuation Fund, natomiast pracował już wcześniej w RBNZ jako zastępca szefa, zanim odszedł z RBNZ w 2007 roku. Nowy szef postrzegany jest jako bardziej jastrzębi od obecnie pełniącego obowiązki Spencera. Pomimo, iż różnica ich zdań nie jest bardzo znacząca, jest to prawdopodobnie powód umocnienia się dolara nowozelandzkiego. Zdaniem ministra finansów, Granta Robertsona, jest to ważny czas dla RBNZ i Orr będzie w stanie sprostać nadchodzącym wyzwaniom. BNZ wskazuje z kolei, że Orr powinien być postrzegany jako bardzo neutralny członek banku. Niemniej, warto zwrócić uwagę na fakt, iż Nowa Zelandia znajduje się obecnie w prawdopodobnie lepszym stanie niż Australia, dlatego Orr na stanowisku szefa RBNZ może zacząć sygnalizować zbliżający się moment normalizacji polityki monetarnej. NZD zyskuje obecnie 0,9% w stosunku do USD i jest zdecydowanie najsilniejszą walutą w G10. 

link do pliku

NZDUSD znacząco zyskuje, chociaż znajduje się na oporze w postaci spadkowej linii trendu. Źródło: xStation5

Technicznie, jeżeli dojdzie do przebicia spadkowej linii trendu, NZDUSD będzie miał sporo miejsca do wzrostu, chociaż całkiem niedaleko znajduje się wyraźny opór w postaci wzrostowej linii trendu długoterminowego oraz poziom 0,7060, który służył zarówno jak opór, jak i wsparcie. 

Bitcoin kontynuuje swój wzrostowy impet po wprowadzeniu handlu kontraktami na tę kryptowalutę na CBOE. Niemniej, w oczekiwaniu na rozpoczęcie handlu cena spadała, natomiast zaczęła rosnąć w momencie startu handlu na kontraktach. Obecnie Bitcoin powoli dociera do poziomu 17 tys. USD, odbijając od wzrostowej linii trendu. Później w ciągu dnia ukaże się dokładna analiza dotycząca tego rynku. 

link do pliku

Bitcoin odbija od wzrostowej linii trendu od momentu wprowadzenia handlu kontraktami na CBOE. Źródło: xStation5

Wracając na zwykłe rynki, warto zwrócić uwagę na dobrą sesję dla azjatyckich indeksów, co może mieć związek ze wzrostami na Wall Street podczas piątkowej sesji. W trakcie weekendu poznaliśmy dane inflacyjne z Chin. CPI wypadło na poziomie 1,7% r/r w porównaniu do 1,8% r/r. Z drugiej strony, inflacja PPI wzrosła o 5,8% r/r zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. W zasadzie w Chinach nie mamy do czynienia z dużą presją inflacyjną. Na świecie inflacja odbija w zasadzie silnie tam, gdzie jest to związane z problemami gospodarczymi, co wpływa na deprecjacje lokalnych walut. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.