Skip to content

XTB TRADEBEAT

NZD najmocniejszy o poranku

Dolar nowozelandzki jest zdecydowanie najsilniejszą walutą w stosunku do dolara amerykańskiego o poranku tuż przed otwarciem sesji europejskiej. W przypadku Nowej Zelandii poznaliśmy dwa ważne odczyty, które zadecydowały o wyraźnym umocnieniu się tamtejszej waluty. Dodatkowo obserwujemy pozytywną sesję na giełdach rejonu azjatyckiego, co zwiększa chęć na większe ryzyko wśród inwestorów.

link do pliku

NZD jest najmocniejszy o poranku, zyskując do dolara 0,3%, natomiast największa zmienność jest notowana do jena. Źródło: xStation5

Westpac opublikował dzisiaj dane dotyczące wskaźnika zaufania konsumentów za drugi kwartał tego roku. Nie jest to oczywiście najważniejszy odczyt dla gospodarki Nowej Zelandii, ale nie da się ukryć, że po publikacji zauważyliśmy dosyć wyraźne umocnienie się waluty. Indeks zaufania wzrósł do poziomu 113,4 z poziomu 111,9. Westpac w raporcie wskazuje, że pewność konsumentów, co do gospodarki uległa zwiększeniu, w szczególności w przypadku perspektyw. Z drugiej strony nieco gorzej oceniają bieżącą sytuację na rynku. To właśnie nieco gorsza ocena bieżącej sytuacji ma wpływ na nieco mniejszą konsumpcję. 

Prawdziwą bombą, choć również te dane nie należą do najważniejszych, jest indeks PMI dla usług, który za maj wzrósł aż do poziomu 58,5 punktów, podczas gdy poprzedni odczyt wskazał 53,2. Kwiecień został zrewidowany w górę z poziomu 52,8 punktów. Świetna sytuacja jest widoczna przede wszystkim w aktywności sprzedaży oraz nowych zamówieniach. BusinessNZ odpowiedzialny za publikację wskazuje, że 4 z 5 subindeksów pokazało poprawę z powrotem powyżej 60 punktów dla dwóch wcześniej wspomnianych subindeksów. 

NZDUSD w zeszłym tygodniu wyznaczył dosyć ciekawy sygnał z długim knotem świecy. Tygodniowa świeczka miała jednak solidny korpus wzrostowy i kontynuacja dorbych nastrojów może doprowadzić do kolejnego testu spadkowej linii trendu. Jeśli ten tydzień przyniesie cofnięcie poniżej linii trendu oraz zniesienia 23.6 poprzedniej duże fali wzrostowej, będzie to wyraźny sygnał do odwrotu. W szczególności, że ceny mleka w tym momencie nie dają wsparcia dla NZD. 

link do pliku

NZDUSD kontynuuje wzrosty o poranku. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.