Skip to content

XTB TRADEBEAT

Nowe szczyty na Wall Street, euro zyskuje

Europejskie indeksy giełdowe zakończyły dzień umiarkowanymi wzrostami. Na Wall Street wystartował sezon wyników za IV kwartał. Amerykańskie dane inflacyjne można uznać za względnie korzystne dla dolara. Euro najsilniejszą walutą z koszyka G10. Ceny złota rosną o blisko 0,7%. Ceny ropy kontynuują swój rajd.

W czwartek większość głównych benchmarków z Europy otworzyła się z wzrostową luką cenową. Od początku sesji jednak dominują spadki, które najprawdopodobniej są efektem umocnienia się euro po wczorajszej publikacji protokołu z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Dzisiejsze dane dotyczące amerykańskiej inflacji były uważane przez niektórych inwestorów za ostatnią szansę dla dolara. Odczyt można uznać za względnie korzystny dla USD. Co prawda główny odczyt na poziomie 0,1% w ujęciu miesięcznym był zgodny z rynkowymi oczekiwaniami to jednak bazowa inflacji pobiła rynkowy konsensus rosnąc o 0,3% w ujęciu miesięcznym.

Z punktu widzenia rynku amerykańskiego rozpoczyna się bardzo ważny okres dla giełdy, a konkretniej mówiąc dziś rozpoczyna się sezon wyników za IV kwartał. Najprawdopodobniej to właśnie raporty finansowe ze spółek będą w najbliższym czasie głównym czynnikiem decydującym o kierunku ruchu cen.

Opublikowane dziś popołudniu dane dotyczące amerykańskiej inflacji i sprzedaży detalicznej skutkowały lekkim spadkiem wyceny spółek. Jednak rynek odrobił straty w rezultacie czego indeks US500 dotarł na nowe szczyt powyżej poziomu 2780 pkt.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.