Skip to content

XTB TRADEBEAT

Niska zmienność i dobre nastroje

Nowy tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się ospale, ale w bardzo dobrych nastrojach. Wybory we Francji przebiegły zgodnie z oczekiwaniami i z pewnością po myśli rynków finansowych, natomiast ostatnie tragiczne wydarzenie w Londynie z minionego weekendu, kiedy to samochód ponownie wjechał w przechodniów, niekoniecznie mogły być atakiem terrorystycznym. Niemniej zginęła jedna osoba i słabsze nastroje w Wielkiej Brytanii zobrazowane są poprzez nieco mniejsze wzrosty. 

Dolar nowozelandzki jest zdecydowanie najsilniejszą walutą w stosunku do dolara amerykańskiego o poranku i wczesnym popołudniem. W przypadku Nowej Zelandii poznaliśmy dwa ważne odczyty, które zadecydowały o wyraźnym umocnieniu się tamtejszej waluty. Dodatkowo obserwujemy pozytywną sesję na giełdach rejonu azjatyckiego, co zwiększa chęć na większe ryzyko wśród inwestorów. Indeks zaufania w Nowej Zelandii wzrósł do poziomu 113,4 z poziomu 111,9 za II kwartał tego roku. Z kolei indeks PMI dla usług wzrósł za maj aż do poziomu 58,5 punktów, podczas gdy poprzedni odczyt wskazał 53,2. 

W trakcie weekendu poznaliśmy kilka zdań ze strony dwóch ministrów ds. energetyki z OPEC. Minister z Zjednoczonych Emiratów Arabskim wskazał, że nie ma w tym momencie sensu, aby przeprowadzać dodatkowe posiedzenie OPEC w sprawie obecnej sytuacji cenowej (cena wyraźnie spadła po osiągnięciu ostatniego porozumienia).

Emmanuel Macron, prezydent Francji odnosi kolejne zwycięstwo, gdyż jego partia La Republique En Marche! zwycięża w trakcie drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Francuzi w trakcie weekendu głosowali w drugiej turze wyborów parlamentarnych, decydując jak dużo miejsc osiągnie pierwsza w tym momencie partia w kraju - En Marche! Emmanuela Macrona. Parlament składa się z 577 miejsc i do większości wymagane było 289 miejsc. Exit poll pokazał, że członkowie partii Macrona oraz jej sojusznicy z MoDem wygrają 361  miejsc w parlamencie. Wygrana ta jest mniejsza niż przewidywana przed drugą turą wyborów, gdyż wcześniej mówiło się o 390-445 miejscach. 

Dzisiejsza sesja jest tak naprawdę dosyć pusta w kalendarzu. W przeciągu najbliższych dwóch godzin powinniśmy się spodziewać przemówienia Dudleya, natomiast o 14:00 publikacja danych z Polski. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.