Skip to content

XTB TRADEBEAT

Niepokojąco słaby PMI dla polskiego przemysłu

Polski złoty w ostatnich dniach pozostawał stosunkowo mocny pomimo niesprzyjających warunków dla walut wschodzących w postaci zwiększonej awersji do ryzyka na globalnych rynkach akcji związanej z kampanią prezydencką w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak opublikowany dziś wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za październik rozczarował, co pchnęło EURPLN mocniej w górę. 

Indeks za październik spadł z 52.2 pkt. do 50.2 pkt., podczas gdy konsensus zakładał poprawę sytuacji w polskim przemyśle do 52.5 pkt. Obecnie wskaźnik znajduje się zaledwie 0.2 pkt. powyżej bariery oddzielającej ekspansję od pogorszenia nastrojów. Jest to też najsłabszy wynik od ponad dwóch lat. Główną przyczyną gorszego wyniku wskaźnika był spadek nowych zamówień, co dodatkowo może wzbudzać obawy o stan inwestycji. Minimalnie zwiększyła się bieżąca produkcja. Również nieznacznie wzrosło zatrudnienie w sektorze.

link do pliku

 Źródło: IHS, Markit

Od godziny 9:00 para wzrosła o niemal figurę. EURPLN notowany jest w okolicy 4.3130. Na osłabienie złotego złożyło się też słabe otwarcie niemieckiego DAX-a, co oznacza mniejsze apetyty inwestorów na ryzyko. W dalszej części poranka będą spływać wskaźniki PMI z gospodarek strefy euro, co także będzie miało wpływ na parę.

link do pliku

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.