Skip to content

XTB TRADEBEAT

Negatywny powiew z Wielkiej Brytanii

Ostatnie bardzo słabe odczyty indeksów PMI, które dotyczyły lipca pokazały, że przed brytyjską gospodarką ciężkie przeprawy związane z Brexitem, które mogą doprowadzić nawet do recesji. 

Dane dotyczące przetwórstwa dotyczyły czerwca i zaskoczyły od strony negatywnej. Przetwórstwo przemysłowe spadło o 0,3% m/m, co było kontynuacją spadku w maju, który wyniósł wtedy 0,6% m/m. Dane wypadły nieco gorzej niż wskazywał na to rynkowy konsensus, oczekując spadku o 0,2% m/m. 

Jak widać dane na temat produkcji przemysłowej oraz przetwórstwa nie zachwycały, a nie mamy w tym miejscu jeszcze do czynienia z efektem Brexitu. Managerowie spółek oczekują pogorszenia sytuacji, więc dane za najbliższe miesiące mogą jedynie potwierdzić słabość od strony przemysłu. 

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Mamy również zaskoczenie od strony handlu i jak widać, słabszy funt z czerwca nie pomógł w ograniczeniu deficytu. Tak naprawdę mamy jego rozszerzenie do poziomu 12,5 mld w drugim kwartale. W pierwszym kwartale ten deficyt wyniósł 12 mld funtów. Jednocześnie eksport i import wzrosły o 3% w ostatnim kwartale, ale mamy do czynienia ze słabszym funtem, który jeszcze nie ma wyraźnego wpływu na odbicie eksportu. 

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Wielka Brytania ma przede wszystkim problem do strony dóbr przemysłowych, gdyż w przypadku usług notuje wyraźną nadwyżkę. W samym czerwcu deficyt od strony wymiany dóbr wzrósł o 1 mld funtów do poziomu -12,4 mld GBP. Ogólnie za 2/3 deficytu odpowiada wymiana handlowa z krajami Unii Europejskiej. Przed referendum poplecznicy Brexitu wskazywali na ten fakt wskazując, że kraje Unii będą zmuszone do wynegocjowania korzystnych stawek handlowych dla Wielkiej Brytanii, aby utrzymać swój silny eksport na Wyspy. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.