Skip to content

XTB TRADEBEAT

Nadzieje na rozmowy handlowe wspierają giełdy, Chiny z deficytem handlowym

Podsumowanie:

  • Donald Trump wystosowuje bardziej pojednawczy ton wypowiedzi odnośnie handlu
  • Chiński bilans handlowy  rozczarowuje wykazując pierwszy deficyt od ponad roku
  • Dolar australijski otrzymuje wsparcie ze strony rosnącego importu Chin

Amerykańskie akcje drożeją, po tym jak prezydent Donald Trump dostarczył pewnych komentarzy wskazujących na złagodzenie napięcia pomiędzy USA i Chinami oraz na to, że negocjacje pomiędzy największymi gospodarkami świata rozpoczęły się. Poza tym wspomnimy o danych z Chin, które wykazały deficyt handlowy po raz pierwszy od lutego 2017 roku. Ponadto powiemy o australijskim dolarze, który jest dzisiaj najlepiej radzącą sobie walutą w koszyku G10.

Urzędnicy z otoczenia prezydenta USA rozważają możliwość ponownego dołączenia do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) - umowy wolnohandlowej. Przypomnijmy, że Trump wycofał się z tej umowy zaraz po tym jak objął urząd. Co więcej, powiedział, że jest mało prawdopodobne, że zobaczymy USA i Chiny nakładające na siebie kolejne taryfy dodając: "teraz prowadzimy prawdziwe negocjacje i myślę, że potraktują nas uczciwie". Te komentarze poprawiły sentyment na giełdach, gdyż wskazują na chęć porozumienia z obu stron zwłaszcza, że pojawiły się kilka dni po tym jak Xi Jinping także przyjął pojednawczy ton przemówienia w Boao. W rezultacie giełdy w USA rosną z indeksem Dow Jones, który zamknął się 1.21% wyżej, S&P500 zyskującym 1.01% oraz indeksem NASDAQ umacniającym się o 0.83%.

link do pliku

 Chiński bilans handlowy wykazuje deficyt po raz pierwszy od lutego 2017 roku. Źródło: Bloomberg

Pozostańmy w temacie handlu, gdyż dziś w nocy opublikowane zostały dane handlowe z Chin. Te wykazały sporą niespodziankę jako że pokazały pierwszy deficyt handlowy od lutego 2017 roku. Patrząc bardziej szczegółowo możemy zobaczyć, że import w marcu wzrósł o 14.4% r/r podczas gdy konsensus wskazywał na 12% r/r. W przypadku eksportu ekonomiści ankietowani przez Bloomberga wskazywali na wzrost o 11.8% r/r, natomiast odczyt wykazał jego spadek o 2.7% r/r. Trzeba jednak tutaj mieć na uwadze efekt wysokiej bazy oraz kwestię świąt Chińskiego Nowego Roku. Niemniej w konsekwencji bilans handlowy zamiast oczekiwane +$27.5 mld wykazał deficyt rzędu -$4.98 mld.

link do pliku

 AUD otrzymuje wsparcie ze strony złagodzenia sporu handlowego oraz wzrostu importu w Chinach. Źródło: xStation5

Na rynku walutowym australijski dolar radzi sobie dzisiaj najlepiej. Nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę dzisiejsze dane wskazujące na rosnący import Chin, które są największym odbiorcom australijskich towarów. Para AUDUSD wybija się z bazy i kontynuuje ruch wzrostowy w stronę 200-dniowej SMA.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.