Skip to content

XTB TRADEBEAT

Monte dei Paschi ponownie w centrum uwagi

Europejski Bank Centralny nakazał Monte dei Paschi di Siena zwiększenie kapitałów o 8,8 mld euro, co oznacza, że włoski rząd będzie prawdopodobnie musiał udzielić mu większej pomocy niż wcześniej zakładano.

W poniedziałek wieczorem władze Monte dei Paschi opublikowały komunikat, w którym przyznają, iż Bank zmaga się z większym niedoborem kapitałów - wg najnowszych zaleceń EBC pożyczkodawca musi pozyskać dodatkowe 8,8 mld EUR, podczas gdy wcześniej mówiło się o kwocie w granicy 5 mld EUR. 

Europejski Bank Centralny miał wskazać na gwałtowne pogorszenie się płynności aktywów Monte dei Paschi w okresie ostatniego miesiąca - Bank odnotował spory odpływ depozytów z uwagi na jego głośnie problemy.

link do pliku

 Handel akcjami Monte dei Paschi został dziś zawieszony. Źródło: Bloomberg

 Co ciekawe, kolejne problemy włoskiego sektora bankowego nie zakłóciły dobrych poświątecznych nastrojów obecnych wśród europejskich inwestorów. Wzrosty widać na mediolańskiej giełdzie - kontrakt na indeks FTSE MIB (dostępny na xStation pod symbolem ITA40) stara się wybić opór znajdujący się w okolicy 19200 pkt. Jego złamanie mogłoby umożliwić ruch w stronę nawet 20300 pkt.

link do pliku

  Byki testują ważną strefę podażową. Jej wybicie może otworzyć drogę na ruch w stronę nawet 20300 pkt. Źródło: xStation

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.