Skip to content

XTB TRADEBEAT

Minutki FOMC na koniec dnia dodatkowo osłabiły dolara.

W Europie od rana najszerzej komentowanym wydarzeniem było wczorajsze przemówienie przywódcy Katalonii Carlesa Puigdemonta, po którym zyskiwało euro oraz zyskiwały kontrakty na hiszpański IBEX. Wczorajsza wypowiedź katalońskiego lidera była bardzo nieścisła i mieszana. Wielu komentatorów w dalszym ciągu nie wie w jaki sposób interpretować wczorajsze wydarzenie. Puigdemont podpisał wczoraj deklarację niepodległości, ale jednocześnie zawiesił wyniki referendum na najbliższe kilka lub kilkanaście tygodni w celu negocjacji z rządem w Madrycie.

Giełdy na starym kontynencie odnotowały dobry dzień z lekkimi wzrostami. Niemiecki DAX30 pozostaje ciągle w konsolidacji blisko historycznych szczytów, natomiast liderem w Europie okazał się WIG20, który wspiął się na najwyższe od 4 lat poziomy. Polska giełda rosła dzięki słabszemu dolarowi, ale był to tylko jeden z trzech czynników, które wpłynęły na kontynuację hossy na warszawskim parkiecie. Ten dzień należał również do polskiego złotego, który względem głównych walut zyskiwał od 0,5% do 0,8%. EURPLN i GBPPLN po silnym ruchu w dół docierają do ważnych technicznych wsparć.

Na rynku surowców warto zwrócić uwagę na ropę, który wysyła sygnały do kontynuacji wzrostów. Wspiera ją raport OPEC, w którym kartel rewiduje popyt do góry oraz podaż w dół na 2017 rok. Zarówno WTI jak i Brent rosną dzisiaj ok. 0,6%. Do góry idą także ceny miedzi, co wraz z ropą wspiera waluty surowcowe takie jak AUD, CAD czy NOK. 

Na rynku walutowym ciągle pod lupą pozostaje dolar, który był dzisiaj najsilniej tracącą walutą podczas sesji europejskiej. Z pomocą dolarowi nie przyszedł odczyt JOLTS’ów, który wykazał lekki spadek względem ostatnich publikacji. Oczywiście najbardziej oczekiwanym wydarzeniem dnia była publikacja minutek z posiedzenia FOMC. Te jednak również nie wypadły po myśli dolarowych inwestorów, gdyż pomimo kolejnych wspomnień o zasadności jeszcze jednej podwyżki w tym roku (do czego rynek się już przekonał) przeczytać mogliśmy także o tym, że wielu członków obawia się iż niska inflacja nie jest tylko przejściowym zjawiskiem. EURUSD podskoczyło ok 15 pispów w górę będą już bardzo blisko kluczowych oporów.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.