Skip to content

XTB TRADEBEAT

Mieszane dane z USA i wyprzedaż dolara

W przeciągu ostatnich minut poznaliśmy mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy. Z jednej strony był to raport ADP, którzy przedstawia zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym i stanowi przedsmak jutrzejszego raportu z amerykańskiego rynku pracy, który oprócz zmiany zatrudnienia pokaże nam również stopę bezrobocia oraz dynamikę płac. 

Raport ADP wypadł znacząco gorzej od konsensusu i przede wszystkim poprzedniej wartości. Warto jednak zwrócić uwagę na dosyć spore rozbieżności w ostatnim czasie pomiędzy raportem ADP, a raportem NFP. W poprzednim miesiącu mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim ADP oraz stosunkowo niskim NFP. 

link do pliku

Raport ADP wskazuje na w miarę płaski odczyt ze strony raport rządowego. Źródło: Macrobond, XTB

Podczas, gdy ADP, który wygląda jak wygładzenie raportu NFP, to wskazuje, że NFP może wypaść na podobnych poziomach, co miesiąc wcześniej, czyli zgodnie z rynkowym konsensusem w okolicach 170 tys. Jednak kluczowym wskaźnikiem, który doda nam pewności w stosunku, co do jutrzejszych danych będzie subindeks ISM dotyczący zatrudnienia, który publikowany będzie o godzinie 16:00. 

Z drugiej strony poznaliśmy dane dotyczące wniosków na zasiłki dla bezrobotnych. Zmiana wniosków, czyli wstępnie zadeklarowani bezrobotni wypadli zdecydowanie lepiej. Odczyt na poziomie 235 tys. znacząco obniżyło 4 tygodniową średnią. 

link do pliku

 Znaczący spadek wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych. Źródło: Macrobond, XTB

Z drugiej strony widzimy słabość ze strony bieżącej liczby zasiłków dla bezrobotnych, która zwiększyła się w zeszłym tygodniu. Co więcej zmiana z zeszłego tygodnia wzbudziła obawy o wyhamowanie umocnienia na amerykańskim rynku pracy, co może być sygnałem ostrzegawczym przed pojawieniem się ewentualnej recesji. 

link do pliku

 Bieżąca liczba wniosków kontynuuje odbicie. Źródło: Macrobond, XTB

Biorąc pod uwagę ogólnie negatywny wydźwięk danych, EURUSD ponownie wzrosło po dojściu do strefy związanej ze zniesieniem 61.8 ostatniej wyraźnej fali wzrostowej. Z drugiej strony na wykresie M15 tworzy się obecnie formacja RGR. 

link do pliku

 EURUSD odbija po relatywnie słabszych danych z USA. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.