Skip to content

XTB TRADEBEAT

Mieszana sesja dla Antypodów po danych z Chin

Podsumowanie:

  • AUD zyskuje niewiele, podczas gdy dolar nowozelandzki znajduje się w odwrocie po serii danych z Chin
  • Warunki biznesowe w Australii rosną do najwyższego poziomu w historii, co pomaga dolarowi australijskiemu w przeciwności do danych z Chin
  • Zawirowania na scenie politycznej w Australii po odejściu niezależnego senatora z parlamentu
  • NZDUSD kieruje się w stronę ważnego wsparcia

Sesja azjatycka była raczej spokojna, choć nie należała do udanych pod względem wzrostów. Główne indeksy zaliczyły spadki w okolicach 0,5%, chociaż w przypadku japońskiego indeksu Nikkei 225, dzień udało się zakończyć bez zmian w stosunku do wczorajszej sesji. W przypadku danych makroekonomicznych, poznaliśmy wiele odczytów dotyczących chińskiej gospodarki, które rozczarowały inwestorów. W rezultacie widzimy również słabość ze strony dolara nowozelandzkiego. Natomiast, w przypadku dolara australijskiego obserwujemy nieznaczny wzrost w stosunku do dolara amerykańskiego, co jest wynikiem pozytywnych danych z Australii. Indeks NAB pokazał najwyższy poziom optymizmu w stosunku do warunków biznesowych. 

link do pliku

Warunki biznesowe w Australii są oceniane bardzo wysoko. Źródło: Macrobond, XTB

Warunki biznesowe wzrosły z 13 do 21 punktów, co daje nam najwyższą wartość w historii (miara publikowana od 1997 roku). Pewność biznesu pozostała bez zmian na poziomie 8 punktów, ze względu na rewizję poprzedniego odczytu z 7 do 8 punktów. Pozwoliło to na neutralizacje wpływu słabych chińskich danych, co nie udało się w przypadku dolara nowozelandzkiego. Wracając do danych z Chin należy nadmienić sprzedać detaliczną, która wypadła na poziomie 10,0% r/r (oczekiwano 10,5% r/r). Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,2% przy lekko większym oczekiwaniu 6,3% r/r. Inwestycje w środki trwałe odliczając rolnictwo pozostały na poziomie 7,3% r/r YTD. Pomimo tego, iż dane za październik pokazują potencjalne spowolnienie, jest raczej mało prawdopodobne, ze chińskie władze postanowią wesprzeć gospodarkę w ostatnim kwartale tego roku ze względu na znaczące ryzyka finansowe. 

Ostatnią historią minionej sesji azjatyckiej wartą wspomnienia jest ta dotycząca sceny politycznej w Australii. Niezależna senator z Tasmanii, Jacqui Lamie potwierdziła, że odchodzi z parlamentu, ze względu na swoje podwójne obywatelstwo. Niemniej, obiecała kontynuację swojej politycznej kariery. Odejście to nie spowoduje raczej problemów rządu Turnbulla, ale zwiększy poczucie chaosu, kiedy to w lipcu dwóch senatorów odeszło z parlamentu po odkryciu swojego podwójnego obywatelstwa. 

link do pliku

NZDUSD testuje obecnie kluczowe wsparcie. W przypadku jego pokonania, możliwe będą spadki w kierunku 0,6680. Jak widać kupujący nie byli w stanie powrócić powyżej wzrostowej linii trendu w ostatnim czasie, co może świadczyć o większej sile sprzedających. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.