Skip to content

XTB TRADEBEAT

May (UK) zmiękcza stanowisko przed negocjacjami z UE

Brytyjski rząd po raz kolejny zasygnalizował, że jest gotów przybrać mniej stanowczą pozycje w negocjacjach z Brukselą ws. Brexitu - wcześniej ze strony gabinetu premier May pojawiały się komentarze wskazujące, że utrzymanie dostępu do rynku europejskiego będzie ważne dla Wielkiej Brytanii, ponadto mówiono o potrzebie podpisania porozumień przejściowych na czas samych rozmów oraz sugerowano, iż sama procedura zapisana w artykule 50. Traktatu Lizbońskiego może zostać uruchomiona po 30 marca.

Tym razem premier May przemawiając w brytyjskim parlamencie stwierdziła, że jej rząd może zgodzić się na dalsze płacenie składek do budżetu UE, jeśli będą się wiązać z tym korzyści gospodarcze - jest to jasny sygnał, że Londyn jest gotów na ustępstwa, jeśli utrzyma dostęp do europejskiego rynku. Co więcej, ta wypowiedź może ostudzić nastroje w samej Wielkiej Brytanii - Szkoci po raz kolejny dali wyraźnie do zrozumienia, że doprowadzą do kolejnego referendum ws. niepodległości, jeśli zostaną odłączeni od rynku unijnego.

Dzisiejsze komentarze ze strony May zmniejszają ryzyko "twardego Brexitu", czyli scenariusza nieustępliwych negocjacji, w których za cenę kwestii bezpieczeństwa oraz migracji brytyjski rząd byłby skłonny zrzec się dostępu do rynku unijnego. Jest to pozytywny sygnał dla funta, który wziął się za odrabianie wcześniejszych strat wobec dolara. GBPUSD odbił się od strefy wsparcia wypadającej przy 1,23589 i wybił się już ponad barierę 1,24. Najbliższy ważny opór wypada dopiero w okolicy poziomu 1,25.

link do pliku

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.