Skip to content

XTB TRADEBEAT

Macron znowu zwycięża

Emmanuel Macron, prezydent Francji odnosi kolejne zwycięstwo, gdyż jego partia La Republique En Marche! zwycięża w trakcie drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji. 

Podsumowanie:

  • Emmanuel Macron oraz jego partia wygrywają wybory i mają w tym momencie pełnie władzy
  • En Marche! będzie miało większość w Zgromadzeniu Narodowym
  • Reakcja na euro jest raczej ograniczona

Francuzi w trakcie weekendu głosowali w drugiej turze wyborów parlamentarnych, decydując jak dużo miejsc osiągnie pierwsza w tym momencie partia w kraju - En Marche! Emmanuela Macrona. Parlament składa się z 577 miejsc i do większości wymagane było 289 miejsc. Exit poll pokazał, że członkowie partii Macrona oraz jej sojusznicy z MoDem wygrają 361  miejsc w parlamencie. Wygrana ta jest mniejsza niż przewidywana przed drugą turą wyborów, gdyż wcześniej mówiło się o 390-445 miejscach. 

Rezultaty: 

  • En Marche! oraz MoDem mają w sumie 361 miejsc
  • Les Republicains zdobyli więcej głosów niż przewidywano - 126
  • Le Parti Socialiste schodzi z 300 miejsc w ostatnim parlamencie do jedynie 46. 
  • Le France Insoumise z Jean-Luc Melenchonem - 26 miejsc
  • Front Narodowy ma zbyt mało miejsc, aby utworzyć grupę, ale i tak zdobywają 8 miejsc
  • Wstrzymanie się od głosu na rekordowym poziomie ponad 56%

Dodatkowo wybory pokazały rekordowo niską frekwencję wyborczą na poziomie 43%, co nieco tłumi pełną wygraną ze strony Macrona. Widać, że większość Francuzów ma ambiwalentny stosunek do prezentowanego planu obecnego prezydenta Francji. 

Przeciwnicy Macrona zmobilizowali się w drugiej turze, aby ograniczyć wygraną "nowicjusza" w francuskiej scenie politycznej. Opozycja zwróciła się do swoich wyborów, aby nie dawać tak dużej władzy obecnemu prezydentowi. Wskazują, że nowi parlamentarzyści będą ślepo głosować za kierunkiem prezentowanym przez Macrona. Jak widać wpływ ostatniego podrygu opozycji był dosyć spory, gdyż projekcje przed wyborami wskazywały na 470 miejsc dla Macrona oraz jego sojuszników. 

Obecne 361 miejsc jest wystarczające, aby dać pełnią władzę Macronowi. Tak naprawdę sama jego partia dałaby sobie radę bez swoich partnerów Francois Bayrou oraz Modern. W tym momencie Macron ma w zasadzie pełną dowolność przy ewentualnej zmianie rządu. Modern ma w tym momencie dwóch ministrów w gabinecie Macrona. Wyniki wyborów powinny być minimalnie pozytywne dla euro, ale w trakcie sesji azjatyckiej obserwowaliśmy znikomą zmienność na euro. Kolejnym ważnym wydarzeniem od strony politycznej dla waluty są wybory we Włoszech, które mają odbyć się nie później niż 20 maja 2018 roku, ale spekuluje się, że te mogą odbyć się na jesień. 

EURUSD notowany jest bardzo blisko poziomu 1,1200. Reagując na opory związane z lokalnymi dołkami z przełomu miesiąca oraz końca poprzedniego sezonu. 

link do pliku

EURUSD w zasadzie bez reakcji po wyborach. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.