Skip to content

XTB TRADEBEAT

Korea Płn. znów zaszkodziła Wall Street. Rajd Bitcoina w stronę $10k

Nie był to najlepszy początek tygodnia dla inwestorów giełdowych, zwłaszcza tych w Azji i Europie. Świetne humory dopisują jednak posiadaczom Bitcoina, który podczas weekendowego rajdu zbliża się już do bariery 10000 USD. Na koniec dnia na rynku walutowym mogliśmy zobaczyć nieco silniejszego dolara, a także lekkie cofnięcie na Wall Street spowodowane kolejnymi doniesieniami z Korei Północnej.

Za nami jednej z gorętszych weekendów na rynku kryptowalut. Bitcoin zyskał prawie 20% w porównaniu do piątkowego zamknięcia, co dało cenę blisko 9700 USD. Drugi największy bank w Korei Południowej ogłosił, że testuje funkcjonalność Bitcoina oraz ma udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z portfeli w przyszłym roku. Wielkie wsparcie dla wiarygodności Bitcoina oraz technologii Blockchain za sprawą zaangażowania komercyjnego banku to główny powód wzrostu z ostatnich sesji. 

Przed nami ostatni tydzień listopada, który zapowiada się ciekawie ze względu na bogaty kalendarz makroekonomiczny, a także istotne wydarzenia polityczne. Zbliża się również okres zwany rajdem mikołaja, gdzie statystycznie grudzień jest dobrym dla giełd miesiącem. Trzeba się jednak zastanowić, czy aby na pewno będzie to dobry okres dla wszystkich giełd? Jak na razie bez zarzutu sprawują się giełdy w USA, natomiast gorzej sytuacja wygląda w Europie, a dziś kolejne oznaki słabości pojawiły się także na indeksach w Azji. (Zobacz przegląd techniczny DAXa)

Na początku tygodnia widzimy pewną słabość giełd w Europie, gdzie jedynie wyprzedany wcześniej IBEX utrzymuje się ponad kreską. Nie dotyczy to jednak WIG20, który pomimo niemrawego początku teraz notuje już wynik +0,8%. Do godziny 14:00 można było obserwować bardzo niski wolumen, jednak po tej godzinie sytuacja zaczęła się poprawiać i powoli pojawiający się inwestorzy z Ameryki uaktywnili popyt na naszym rynku. Do dynamiczniejszego odbicia WIG20 przyczyniła się jednak przede wszystkim 1 spółka

 Piątkowa sesja na rynku ropy naftowej skończyła się sporym wzrostem, co w głównej mierze wywołane było optymizmem, co do porozumienia OPEC. Na koniec poprzedniego tygodnia Arabia Saudyjska poinformowała o wstępnym porozumieniu przedłużenia cięć produkcji razem z Rosją, co dało inwestorom kolejny pretekst do kupowania ropy naftowej. Wpływ na wzrosty miały również inne czynniki, jak problemy z importem ropy do USA z Kanady, czy kolejne plotki dotyczące szczegółów porozumienia o cięciu produkcji ropy przez OPEC oraz inne kraje. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.