Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kończy się fatalny tydzień dla giełd

Ten tydzień z pewnością będzie na dłużej zapamiętany przez globalnych inwestorów akcyjnych. Główne indeksy z Wall Street kontynuują dzisiaj wczorajszą wyprzedaż. Wciąż jednak nie mieliśmy do czynienia z potwierdzeniem tego która strona rynku będzie silniejsza. Z jednej strony nie widać było popytu na aktywach bezpiecznych, zaś z drugiej strony zaczęły ponownie rosnąć rentowności obligacji, co uznano za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za globalną wyprzedaż. Wobec tego nasuwa się pytanie, czy jest to jedynie realizacja zysków, czy głębsza korekta. 

Dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące zachowania się rynku pracy w Kanadzie. Dane te wypadły fatalnie. Co więcej, znacznej rewizji uległy jeszcze dane z poprzedniego miesiąca. Zmiana zatrudnienia w Kanadzie wypadła na poziomie -88,0 tys. przy oczekiwaniu spadku na poziomie 2,0%. Poprzednio spadek wyniósł 2,4 tys., jednak jest to wartość nowa zrewidowana, gdyż poprzednio odczyt wyniósł 64 tys. Spore zamieszanie w Kanadzie jednak nie do końca zmienia spojrzenia na całą gospodarkę. W Ontario w Kanadzie doszło do zwolnienia niemal 51 tys. osób ze względu na wprowadzenie nowej minimalnej płacy godzinowej, która była m.in. powodem ogromnego wzrostu płac w całej Kanadzie. Płace w Kanadzie wzrosły na poziomie 3,3% r/r, co jest znacznym wzrostem w porównaniu do poziomu 2,7% r/r zauważonego w grudniu. CAD umocnił się niedługo po publikacji danych co może oznaczać realizację zysków z ostatnich wzrostów. 

Niedawno pisaliśmy o powiązaniu rynku ropy naftowej wraz z sytuacją, która objawiła się na Wall Street w ostatnim czasie. Jak widać po wczorajszej i dzisiejszej sesji, spadki niekoniecznie mogły być jedynie chwilową korektą. Ropa ze względu na ryzyko wysokiej podaży, umacniającego się dolara wyraźnie traci. Ropa WTI spada poniżej 60 USD za baryłkę.

Bitcoin stracił już na wartości prawie 60% licząc od grudniowego szczytu, co może zachęcać inwestorów do ponownego zaangażowania się w ten rynek. Według Dana Morehead, CEO Pantera Capital, funduszu hedgingowego i firmy inwestycyjnej, która pracuje wyłącznie na kryptowalutach i technologii blockchain, Bitcoin powinien powrócić do swoich szczytowych wartości w ciągu kilku tygodni i dalej rosnąć z tamtych poziomów. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.