Skip to content

XTB TRADEBEAT

Komentarz walutowy – Rada zmierzy się z wyższą inflacją

Okres świąteczny definitywnie za nami i rynki finansowe wracają do życia pełną parą. W USA jesteśmy już po pierwszych ważnych publikacjach danych, na nowo wraca wątek Brexitu, a w Polsce do pracy wraca Rada Polityki Pieniężnej.

W piątek poznaliśmy grudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy – najważniejszą dla rynków miesięczną publikację. Raport wypadł nieźle z punktu widzenia dolara, który w połowie ubiegłego tygodnia przeżywał trudne chwile. Co prawda sam wzrost zatrudnienia (153 tys.) nie był bardzo wysoki, ale zrewidowano w górę dane za poprzedni miesiąc. Co istotne, zaczyna być widoczny wzrost płac, a to dla Rezerwy Federalnej kluczowe. Przy niskiej stopie bezrobocia wzrost płac może być sygnałem zbliżającej się wyższej inflacji (która w USA i tak od dłuższego czasu była wyższa niż w innych częściach globu), a to może zachęcać Fed do podnoszenia stóp. Stopy z kolei mają kluczowe znaczenie dla notowań dolara, który po raporcie umocnił się wobec większości walut.

Ponownie w opałach znalazł się brytyjski funt. Wszystko za sprawą najnowszego wywiady premier Theressy May dla BBC, w którym powiedziała ona, że w negocjacjach z UE nie chodzi o zachowanie „resztek członkostwa”, ale wynegocjowanie najlepszego porozumienia. Nie wspomniała przy tym o dostępie do wspólnego rynku, a to dla ekonomistów ma kluczowe znaczenie. Wracają bowiem obawy, że brytyjski rząd poświęci kwestie ekonomiczne dla zachowania kontroli na granicach z UE i wprowadzenia ograniczeń na rynku pracy. Funt jest dziś najsłabszą z głównych walut.

W Polsce pierwsze posiedzenie RPP. Nie będzie ono miało dużego znaczenia dla notowań złotego, ale będzie ciekawe, jak Rada ustosunkuje się do wzrostu inflacji. Co prawda w grudniu było to nadal tylko 0,8%, ale styczniowa inflacja może przekroczyć już 2% i Rada ma zapewne tego świadomość. Interesującym będzie, czy prezes Glapiński będzie sugerował możliwe podwyżki stóp jeszcze w tym roku. Decyzja i konferencja w środę.

Na rynkach globalnych kluczowe będą piątkowe dane o sprzedaży detalicznej w USA. Wcześniej poznamy m.in. protokół z bardzo ciekawego grudniowego posiedzenia EBC (czwartek), zaś w nocy z czwartku na piątek czeka nas wystąpienie szefowej Fed. O 8:55 dolar kosztuje 4.1472 złotego, euro 4.3660 złotego, frank 4.0720 złotego, zaś funt 5.0530 złotego.  

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.