Skip to content

XTB TRADEBEAT

Komentarz giełdowy - Rynek zapomina na chwilę o geopolityce

Rynki finansowe żyły w tym tygodniu w szczególności geopolityką. Z pewnością sam tydzień można uznać za udany, choć losy dzisiejszej sesji w dalszym ciągu się rozgrywają. Na co teraz należy zwrócić największą uwagę? Co napędza w tym momencie rynki finansowe?

Donald Trump wciąż nie zdecydował się na atak rakietowy na pozycję wojsk reżimu Assada w odwecie za atak chemiczny przeprowadzony na terytorium opanowanym przez rebeliantów. Z drugiej strony, blisko decyzji o interwencji jest Wielka Brytania. Pomimo tego, iż Syria nie jest znaczącą się gospodarką na świecie, ani dużym producentem surowców, to jednak jej położenie decyduje o tym, które mocarstwo ma duże wpływy w tym regionie: USA czy Rosja. Nie tylko niepewność Trumpa, ale również potencjalne porozumienie handlowe między USA a Chinami powodowały, że na giełdach obserwowaliśmy zieleń. Urzędnicy z otoczenia prezydenta USA rozważają możliwość ponownego dołączenia do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) - umowy wolnohandlowej. Przypomnijmy, że Trump wycofał się z tej umowy zaraz po tym jak objął urząd. Co więcej, powiedział, że jest mało prawdopodobne, że zobaczymy USA i Chiny nakładające na siebie kolejne taryfy dodając: "teraz prowadzimy prawdziwe negocjacje i myślę, że potraktują nas uczciwie". Te komentarze poprawiły sentyment na giełdach, gdyż wskazują na chęć porozumienia z obu stron zwłaszcza, że pojawiły się kilka dni po tym jak Xi Jinping także przyjął pojednawczy ton przemówienia w Boao. Niemniej rynek od połowy tego tygodnia zaczął ponownie zwracać uwagę na inne czynniki. 

Po pierwsze spekulacje na temat większej ilości podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zrobiły swoje. Minutes Rezerwy Federalnej zostały odczytane jastrzębio i główne indeksy z Wall Street zaliczyły wtedy cofnięcie. Czwartek był ponownym oddechem dla giełd i dzisiaj wydawało się, że nic nie jest w stanie zburzyć dobrych nastrojów. Poznaliśmy jednak dane dotyczące nastrojów konsumentów w Stanach Zjednoczonych ze strony Uniwersytetu w Michigan. Pomimo tego, że nastroje wciąż znajdują się w trendzie wzrostowym, to widać, że zawirowania geopolityczne nie są mile widziane przez amerykańskich konsumentów. Indeks nastrojów spadł z poziomu 101,4 do poziomu 97,8 punktów przy oczekiwaniu na poziomie 100,6 punktów. 

Na chwilę przed zamknięciem w Europie utrzymywały się jeszcze dobre nastroje. DAX rósł o 0,22%, CAC 40 zyskiwał 0,21%, natomiast FTSE 100 był wyżej o 0,07%. Na Wall Street pomimo długo utrzymującej się zieleni na kontraktach, nieco ponad godzinę po otwarciu rynków S&P 500 traci 0,08%, DJIA zniżkuje o 0,13% natomiast Nasdaq zniżkuje o 0,19%. 

Sesja na GPW przez większość dnia wyglądała bardzo pozytywnie, lecz końcówka wygląda już nieco gorzej. Na chwilę przed zamknięciem zysk WIG20 wynosił jedynie 0,09%, ale sam indeks znajdował się powyżej 2300 punktów. 

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

michal.stajniak@xtb.pl

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.