Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kolejny dobry dzień dla USD i ropy, silne spadki na włoskiej giełdzie

O poranku nie widać dużej zmienności na rynkach walutowych i na azjatyckich giełdach również panuje względny spokój. Główna uwaga rynkowa skupiona była na Korei Północnej, dalszym sporom handlowym oraz na danych dotyczących gospodarki z Japonii. Mówiąc o ostatnim, gospodarka Japonii skurczyła się pierwszy raz od 8 kwartałów. 

Wczorajsze dane nt. sprzedaży detalicznej zostały dobrze odebrane przez rynek, głównie przez pozytywną rewizję odczytów za marzec. Publikacja ta potwierdziła pozostanie popytu w USA na solidnym poziomie, pomimo słabego początku roku (styczeń, luty). Dziś natomiast poznaliśmy dane produkcyjne jak i dane z rynku nieruchomości. W obu przypadkach dane wyglądają pozytywnie i pomimo, że na początku sesji amerykańskiej zobaczyliśmy ruch korekcyjny na dolarze i złocie, to silny trend z dnia wczorajszego powinien zostać utrzymany - na co wskazuje także analiza techniczna tych rynków.

 Dzisiejszy raport Departamentu Energii USA rozminął się ze wczorajszymi danymi API na korzyść rynkowych byków. W zeszłym tygodniu zapasy ropy skurczyły się o 1.4 mb, co zupełnie odstawia w cień wczorajszej dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, który podał, że zapasy te wzrosły o ponad 4.8 mb. Nic zatem dziwnego, że w pierwszej reakcji na dzisiejszy odczyt inwestorzy kupują ropę. Pozostaje pytanie, czy dane te wystarczą do tego, aby zanegować podażowy sygnał świecowy na Brent...

Przegląd techniczny WTI: W ostatnim tygodniu sytuacja na rynku ropy nie zmieniła się znacząco. Ropa WTI konsoliduje blisko historycznych szczytów podtrzymywana przez zeszłotygodniowe zerwanie porozumienia nuklearnego pomiędzy USA a Iranem. W ostatnich dniach nieco lepiej radziła sobie natomiast ropa Brent, która zyskiwała przez rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie (Strefa Gazy). Przez te wydarzenie dyferencjał Brent-WTI zwiększył się do 6,7 USD (osiągając chwilowo nawet większe wartości ~$8). Ponadto warto zauważyć, że kolejne pozytywne dla ropy informacje wynoszące ceny tego surowca na nowe maksima powoduje, że inwestorzy zaczynają realizować powoli zyski ze swoich pozycji długich.

Początek handlu w środę rozpoczął się od kolejnej silnej fali wyprzedaży tureckiej waluty, jednak sytuacja ta zupełnie zmieniła się po tym jak tamtejszy bank centralny zakomunikował, że jest gotowy do podjęcia "koniecznych kroków" w celu powstrzymania trwającej wyprzedaży liry. Zauważmy, że wcześniej waluta ta doświadczała silnego spadku, kiedy to obecny prezydent Turcji, Recep Erdogan powiedział, iż zamierza wziąć więcej odpowiedzialności za politykę pieniężną, gdy tylko wygra kolejne wybory, które odbędą się w przyszłym miesiącu.

Do grupy wielkich firm internetowych zakazujących reklam kryptowalut dołącza kolejna. Oprócz Google’a, Twitter’a oraz Facebook’a dołącza Bing. Bing jest usługą wyszukiwania, która należy do kolejnego giganta technologicznego, czyli Microsoftu. Bing, który podobnie jak wyszukiwarka Google’a daje możliwość wyszukiwania stron, zdjęć, czy wideo, wypuścił oświadczenie podane przez Melissę Alsoszatai-Petheo, która wskazała, że kryptowaluty oraz produkty z nimi związane nie są regulowane, obarczone wysokim ryzykiem dla użytkowników i firma nie zamierza uczestniczyć w promowaniu w potencjalnym oszukiwaniu klientów.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU.PL) opublikował dziś raport wyników za pierwszy kwartał 2018 roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku spółka wypracowała zysk netto na poziomie 640 milionów złotych, co jest wynikiem o 4,4% lepszy od średniej oczekiwań analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg. Zysk z działalności inwestycyjnej wyniósł 2,47 miliarda złotych. Zysk netto w analogicznym okresie 2017 roku wyniósł 940 milionów złotych. Ponadto, spółka poinformowała dziś, że zamierza przeznaczyć blisko 2,16 miliarda złotych z zysku za 2017 rok na wypłatę dywidendy. Oznacza to, że dywidenda na jedną akcję spółki wyniosłaby 2,50 złotych.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.