Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kolejne wzrosty na giełdach, funt w tarapatach

Ponownie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy mocniejszy dolar na rynku powoduje dobre nastroje, które później przekładają się na wzrosty na najważniejszych azjatyckich indeksach. W szczególności dobry sentyment widoczny był w Chinach, które w tym tygodniu znajdują się na wakacjach, jednak wciąż działa rynek giełdowy w Hong Kongu. CHNComp wzrósł dzisiaj 3%, co kończy mała korektę, która miała miejsce w ostatnich dniach. PBOC ogłosił niespodziewanie cięcie w stopie rezerw obowiązkowych, co wspomoże w szczególności małe oraz średnie banki.

Na Wall Street z kolei ponownie widzieliśmy wyznaczenie nowych historycznych szczytów. Indeks wyraźnie znajduje się już powyżej 2500 punktów. W zasadzie nie możemy wskazać na konkretne powody ostatniego rajdu, choć niektórzy doszukują się w tym ostatnich zapowiedzi obniżki podatków w USA. 

Jak pokazuje dzisiejszy oraz wczorajszy odczyt nastrojów przedsiębiorców w sektorze konstrukcyjnym i odpowiednio przemysłowym, gospodarka Wielkiej Brytanii wydaje się znajdować na torze do potencjalnej recesji. PMI przemysłowy pokazał spadek, choć utrzymuje się powyżej poziomu wskazującego na ekspansję. Niemniej w przypadku Wielkiej Brytanii bardzo ważny wydaje się być PMI konstrukcyjny, który pokazuje na potencjalny rozwój inwestycji. W tym wypadku obserwujemy wyraźny spadek z poziomu 51,1 punktów do poziomu 48,1 punktów. 

Bank Rezerw Australii opublikował w trakcie sesji azjatyckiej swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych oraz oświadczenie. Oczywiście odbyło się bez żadnych zmian, zgodnie z rynkowymi oświadczeniami. Sam jednak wydźwięk oświadczenia wydaje się być dosyć gołębi, co wysłało AUD niżej w stosunku do amerykańskiej waluty. Wydaje się, że RBA pozostanie z neutralno-gołębim wydźwiękiem przez dłuższy czas. W tym roku czekają nas jeszcze dwa posiedzenia w listopadzie oraz grudniu i niewiele wskazuje na to, żebyśmy zauważyli zwrot w polityce banku centralnego Australii. 

Dzisiejsza sesja odbywa się bez udziału Niemiec, chociaż ograniczona zmienność jest związana również z brakiem dużej ilości odczytów makroekonomicznych. Po sesji na Wall Street poznamy raport API o zapasach ropy. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.