Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kluczowe wydarzenia tygodnia

Rok 2017 ledwie się rozpoczął, a inwestorzy już zdążyli ujrzeć kilka istotnych ruchów na rynkach finansowych. Dolar nie był w stanie się umocnić, nawet pomimo solidnych danych z amerykańskiej gospodarki. W najbliższych dniach poznamy kilka istotnych odczytów, które mogą pomóc USD. Dowiemy się także, czy ostatnie osłabienie juana odbiło się na aktywności gospodarczej w Chinach.

Wystąpienie Yellen (piątek, 01:00) i dane z USA: inflacja PPI, sprzedaż detaliczna (piątek, 14:30)

Pierwsze dni nowego roku przyniosły osłabienie dolara i to pomimo jastrzębich minutes z posiedzenia FOMC, a także pomimo solidnych danych z amerykańskiej gospodarki. Poprawa w figurach z całego świata może oznaczać, że czas “łatwych pieniędzy” ze strony banków centralnych powoli dobiega końca, co doprowadziło do korekty na mocno wyprzedanych parach. Co jednak istotne, to FED jest jedynym bankiem centralnym, który zapowiedział chęć do podwyżek stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. Po wystąpieniu Yellen odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi, dlatego też można spodziewać się wzrostu zmienności na rynkach finansowych.

Dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii: Produkcja przemysłowa, przetwórstwo w przemyśle (Środa, 10:30)

W sierpniu 2016 Bank Anglii zdecydował się znacząco złagodzić prowadzoną przez siebie politykę. Było to następstwem wyraźnego pogorszenia wskaźników aktywności gospodarczej takich jak PMI czy też CBI. Słabe sygnały wysyłane przez gospodarkę w wyniku Brexitu wymusiły na Banku Anglii konieczność działania. Od tamtej pory trend uległ zmianie, a dane są wyraźnie lepsze od oczekiwań. Na ten moment jest zbyt wcześnie, by dyskutować o podwyżkach stóp czy też ograniczeniu skupu aktywów, niemniej jednak kolejne solidne dane mogą przekonać inwestorów, że osłabienie funta było zbyt gwałtowne.

Dane z Chin: inflacja CPI (wtorek) oraz bilans handlowy (piątek)

Powszechnie oczekuje się, że dane z Chin, które poznamy w najbliższych tygodniach, potwierdzą utrzymanie impetu przez chińską gospodarkę także na początku nowego roku. Wynika to głównie z potężnej stymulacji ze strony rządu, a także boomu konstrukcyjnego, który ożywił chiński przemysł. Ostatnie osłabienie juana może być jednak sporym problemem dla władz w Pekinie, prowadząc przy okazji do pogorszenia danych gospodarczych. Na ten moment sytuacja jest stabilna, niemniej jednak historia pokazuje, że problemy najczęściej pojawiają się znienacka.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.