Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz sesji nocnej - dane z Chin

W trakcie sesji azjatyckiej opublikowane zostaną ważne odczyty z Chin. O godzinie 2:45 powinniśmy poznać indeks Caixin PMI dla chińskiego przemysłu za grudzień. Natomiast jeszcze przed północą zaplanowana jest publikacja analogicznego wskaźnika z Australii.

link do pliku

 Indeks Caixin PMI dla chińskiego będzie główną figurą sesji nocnej. Źródło Bloomberg

Ten wskaźnik mierzy nastroje wśród mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które głównie należą do sektora prywatnego. To badanie różni się od rządowych danych, które poznaliśmy w niedzielę, tym, że jest przeprowadzone na większej próbie podmiotów. Konsensus zakłada cofnięcie indeksu do poziomu 50,7 punktów z 50,9 punktów w listopadzie. Ekspansywna stymulacja ze strony fiskalnej i monetarnej niewątpliwie doprowadziła do stabilizacji chińskiej gospodarki, co widać w poprawie wyników licznych wskaźników. Niemniej jednak zostało to okupione gigantycznym zadłużeniem, co jest w dłuższej perspektywie poważnym czynnikiem ryzyka.

link do pliku

 W ciągu ostatnich 12 miesięcy za cenę wzrostu zadłużenia udało znacząco poprawić wskaźniki mierzące nastroje w chińskiej gospodarce - powyżej wyniki indeksów PMI ze stycznia 2016 roku. Źródło Bloomberg

Opublikowane w niedzielę wskaźniki rządowe nieco rozczarowały, ale obyło się bez dużego rozczarowania i raczej nie należy oczekiwać powtórki paniki obserwowanej na początku ubiegłego roku. Ponadto od jutra większość rynków będzie pracować już normalnie. Zachęcamy także do zapoznania się kalendarzem najważniejszych wydarzeń tego tygodnia.

O 23:00 poznamy jeszcze indeks AiG dla australijskiego przemysłu za grudzień.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.