Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy: Wskaźnik CB oraz raport API w centrum uwagi

Streszczenie:

  • Wskaźnik CB nastrojów amerykańskich konsumentów jest dziś kluczową figurą dla dolara i Wall Street
  • Raport API o zapasach ropy powinien być istotny dla inwestorów, szczególnie że ceny czarnego złota mają za sobą solidne wzrosty
  • Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dopełniają środowy kalendarz

Choć już niemal wszystkie rynki wróciły do pracy po świętach, to jednakże należy zachować ostrożność, gdyż płynność do końca tygodnia powinna być niższa niż zwykle, co może prowadzić do nagłych ruchów cen instrumentów finansowych. W dzisiejszym kalendarzu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dane Conference Board (CB) o nastrojach amerykańskich konsumentów oraz raport API o szacowanej zmianie zapasów ropy, szczególnie, że notowania tego surowca mają za sobą bardzo udany start tygodnia. 

16:00 - USA, indeks CB nt. nastrojów konsumentów. Wskaźniki optymizmu konsumentów z USA są bliskie szczytom z początku XXI wieku, co pokazuje jak duże nadzieje są wiązane z przyjętą reformą podatkową. Niemniej wciąż nie przełożyło się to na zdecydowane przyspieszenie konsumpcji i dopiero nadchodzące miesiące pokażą, czy obecnie dobre nastroje znajdą uzasadnienie w rzeczywistości gospodarczej.  Niemniej dzisiejsze dane, jeśli lepsze mogą pomóc dolarowi, który znajduje się od kilku tygodni w odwrocie. Konsensus zakłada nieznaczny spadek indeksu - z 129,5 do 128,1 pkt. 

16:00 - USA, indeks podpisanych umów sprzedaży domów za listopad. To jedna z danych odzwierciedlających kondycję amerykańskiego rynku nieruchomości. Do tej pory ta gałąź gospodarki USA radziła sobie bardzo solidnie i to pomimo kilku podwyżek stóp procentowych. Oczywiście nie jest to kluczowy odczyt dla dolara, ale mając na uwadze zmniejszoną płynność oraz małą liczbę publikacji w dzisiejszym kalendarzu, może one wywołać reakcje rynku. Spodziewany jest tu spadek o 0,4% m/m po wzroście poprzednio o 3,5% m/m.

22:40 - USA, raport API nt. szacowanej zmiany zapasów ropy naftowej. Raport API zwykle wyznacza oczekiwania przed publikacją oficjalnych danych o zapasach od DoE. API poprzednio wskazywało na spadek zapasów ropy na poziomie 6,5 mln brk, co sprzyjało wzrostom cen czarnego złota. Niemniej przy narastającej podaży surowca w USA ten trend może się odwrócić. 

link do pliku

 Indeks dolarowy (USDIDX na xStation5) pomimo podwyżki stóp i przyjęcia reformy podatkowej się osłabia wracając w okolice ważnego wsparcia wypadającego przy poziomie 92,625. Być może w tym miejscu uaktywni się strona popytowa. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.