Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy - Ważny test dla USD przed posiedzeniem FED

Streszczenie:

  • Wstępny odczyt PKB z USA za III kwartał jest najważniejszą figurą dnia
  • Szwedzka sprzedaż detaliczna będzie ważnym odczytem dla SEK po wczorajszym posiedzeniu Riksbanku
  • Czeka nas kilka wystąpień przedstawicieli banków centralnych

W  piątek liczy się tak na prawdę tylko wstępny odczyt PKB ze Stanów Zjednoczonych za III kwartał. Jest to pierwsza publikacja, więc reakcja USD powinna być znacząca. Przed południem jedyną ciekawą figurą jest szwedzka sprzedaż detaliczna, która może zaważyć na notowaniach SEK. Ponadto w dzisiejszym kalendarzu mamy kilka wystąpień przedstawicieli banków centralnych.

9:30 - Szwecja, sprzedaż detaliczna. Riksbank nie zaskoczył wczoraj rynków zachowując status quo w swojej polityce oraz nie zmieniając prognozowanej ścieżki dla stóp. Ponadto Bank powstrzymał się przed sygnalizacją wprowadzenia ewentualnych zmian pomimo dobrej sytuacji gospodarczej. Niemniej teraz każda lepsza publikacja danych powinna nakładać presję na Riksbank. Konsensus dziś zakłada wzrost sprzedaży detalicznej za wrzesień na poziomie 3,1% r/r.

14:30 - USA, wstępny odczyt PKB za III kwartał. Wstępna publikacja danych PKB zwykle wywołuje reakcje na rynku walutowym. Warto wspomnieć, że dwa pierwsze kwartały roku były stosunkowo słabe, tym razem tempo wzrostu powinno być wyższe, ale też należy pamiętać o ostatnich gorszych danych o zapasach (zarówno hurtowych, jak i detalicznych), które mogą ograniczyć dynamikę. Ostatnia aktualizacja modelu Fed z Atlanty GDPNow przyniosła rewizję z 2,7% do 2,5% (dane annualizowane). Co więcej, o 16 zostaną zaprezentowane finalne indeksy Uniwersytetu Michigan.

19:00 - USA, dane o wieżach wiertniczych dla ropy. Od dłuższego czasu obserwujemy powolny spadek aktywności amerykańskich producentów i ta tendencja powinna zostać utrzymana również i tym razem. Niemniej w nadchodzących tygodniach to kwestie związane z kartelem OPEC mogą być decydujące dla rynku ropy.

 Wystąpienia przedstawicieli banków centralnych:

  • 9:00 - Matsen z Norges Banku
  • 9:15 - Praet z EBC
  • 12:45 - Angeloni z EBC
  • 13:00 - Weidmann z EBC

link do pliku

 EURUSD wybił kluczową strefę wsparcia po posiedzeniu EBC, stąd też nie można teraz wykluczyć cofnięcia w kierunku 1,1450. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.