Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy: Riksbank w centrum uwagi

Streszczenie:

  • Posiedzenie Riksbanaku może istotnie wpłynąć na średnioterminowe perspektywy dla SEK
  • Raport DoE w centrum uwagi inwestorów na rynkach surowcowych
  • NZD czeka na kolejne ważne dane makro z nowozelandzkiej gospodarki

Dzisiejsze posiedzenie szwedzkiego banku centralnego powinno być ciekawsze niż zwykle, gdyż Riksbank może podążyć za EBC i nieco ograniczyć swoją ultra-ekspansywną politykę monetarną. Dlatego też SEK może być jedną z najciekawszych walut na rynku. Ponadto raport DoE powinien doprowadzić do wzrostu zmienności na ropie, a NZD czeka na kolejne ważne dane z nowozelandzkiej gospodarki - w środowym kalendarzu znajduje się publikacja PKB za III kwartał. 

9:30 - Szwecja, posiedzenie Riksbanku, konferencja prezesa Ingvesa rozpocznie się o 11. Tym razem szwedzki bank centralny posiada taki komfort, że spotyka się już po posiedzeniu EBC. Ponadto Riksbank może być spokojniejszy o inflację, gdyż ostatnio przyspieszyła ona do 2%. Chociaż odejście Banku od ultra-ekspansywnej polityki monetarnej wydaje się obecnie mało prawdopodobne, to nawet nieznaczna oznaka optymizmu z jego strony może wesprzeć koronę. Tymczasem kurs EURSEK znajduje się w okolicy 10, czyli górnego ograniczenia wieloletniej konsolidacji. Czy SEK dostanie dziś powód do umocnienia?

14:15 - Wielka Brytania, wystąpienie prezesa BoE, Marka Carneya, w parlamencie. Po ostatnim posiedzeniu Banku Anglii, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu, nie odbyła się konferencja prasowa, więc być może Carney od niesie się tym razem do kwestii polityki monetarnej. Niemniej wiele wskazuje na to, iż BoE nie będzie w najbliższych miesiącach chciał wprowadzać zmian, stąd też kwestie polityczne, a szczególnie negocjacje ws. brexitu powinny być najważniejszym czynnikiem kształtującym notowania GBP. 

16:00 - USA, sprzedaż domów na rynku wtórnym za listopad. Jest to jedyny dziś odczyt z amerykańskiej gospodarki, ale nie powinien on doprowadzić do większych reakcji dolara lub Wall Street, chyba żeby doszło do znaczącego rozdźwięku z oczekiwaniami. Konsensus zakłada wzrost sprzedaży o 0,9% m/m, czyli w nieco mniejszej skali niż poprzednio (+2,0% m/m).

16:30 - USA, raport DoE nt. zapasów ropy naftowej. Spadające zapasy w Stanach Zjednoczonych był jednym z głównych czynników obok polityki OPEC sprzyjającymi wzrostom cen czarnego złota. Jednakże ostatnie dane pokazały na spory przyrost zapasów benzyny, co może wskazywać, że popyt ze strony rafinerii na ropę będzie mniejszy, a ponadto w USA cały czas mamy do czynienia z rosnącą podażą surowca. Z drugiej strony API sugeruje kolejny solidny spadek zapasów ropy (o 5,2 mln brk). 

22:45 - Nowa Zelandia, PKB za III kwartał. Dolar nowozelandzki znalazł się wczoraj pod wyraźną presją podażową, po tym jak rozczarowały wyniki aukcji mleka GDT, a ponadto poniżej oczekiwań zaprezentowały się dane nt. bilansu handlowego oraz rachunku obrotów bieżących. Odczyt o PKB może stanowić więc szansę do odreagowania dla NZD, szczególnie że oczekiwania nie są przesadnie wysokie - w ujęciu r/r spodziewany jest wzrost o 2,3% r/r (2,5% poprzednio), a kw/kw o 0,5% (0,8% poprzednio).

link do pliku

 EURSEK nie przebił się powyżej poziomu 10. Czy Riksbank pozwoli dziś na kontynuację spadków? Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.