Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy: maraton banków centralnych

Streszczenie:

  • Przed nami posiedzenia kilku banków centralnych, w tym EBC oraz BoE
  • Dane o sprzedaży detalicznej z USA nadzieją na odreagowanie dolara
  • Wstępne odczyty PMI z Europy pokażą, czy ożywienie gospodarcze nadal nabiera impetu

Czwartkowy kalendarz jest bardzo napięty. Wczorajsze posiedzenie Fed stanowiło tylko preludium do dzisiejszego maratonu banków centralnych. Jako pierwszy decyzję w sprawie stóp ogłosi szwajcarski SNB, ale uwaga rynku powinna się skupić przede wszystkim na EBC oraz BoE. Ponadto czeka nas seria istotnych danych gospodarczych z Europy i USA - w kalendarzu znajdziemy wstępne odczyty PMI ze Starego Kontynentu oraz wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej. 

9:00, 9:30, 10:00 - wstępne odczyty PMI za grudzień odpowiednio z Francji, Niemiec oraz całej strefy euro. W tym roku byliśmy świadkami największej od lat poprawy koniunktury w Europie. Co ciekawe, dane za listopad wskazały, że ożywienie dodatkowo zyskuje na impecie. Ten dobry trend powinien zostać podtrzymany w grudniu, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania euro.

9:30 - Szwajcaria, decyzja SNB, konferencja prezesa Jordana o 10:00. Szwajcarski bank centralny nie powinien dokonać zmian w swojej polityce monetarnej na dzisiejszym spotkaniu. SNB może się cieszyć, że po około dwóch latach kurs szwajcarskiej waluty zbliżył się w okolice poziomów sprzed jego uwolnienia. Z drugiej strony pozostaje pytanie, jak długo Bank będzie skłonny utrzymywać ultra-ekspansywną politykę przy rosnących stopach na zagranicznych rynkach.

10:30 - Wielka Brytania, sprzedaż detaliczna za listopad. To bardzo ważny tydzień dla funta pod względem danych. Za nami mocne dane o inflacji, mieszane z rynku pracy, a teraz czekamy na odczyty o sprzedaży detalicznej. Dzisiejsza publikacja jest istotna z tego względu, iż konsumpcja jest główną siłą napędową gospodarki, a przy wzroście płac odstającym od tempa inflacji dochody realne Brytyjczyków maleją. Warto też wspomnieć, że dziś rusza szczyt liderów UE, na którym mają zostać zatwierdzone dotychczasowe postępy w negocjacjach nt. Brexitu. Główny odczyt sprzedaży powinien pokazać wzrost na poziomie 0,3% r/r, podczas gdy bazowa miara powinna podejść o 0.4% r/r.

13:00 - Wielka Brytania, decyzja, minutes i rozkład głosów po decyzji Banku Anglii ws. stóp procentowych. Bank Anglii miesiąc temu podniósł stopy procentowe z uwagi na niebezpiecznie wysokie tempo inflacji. Niemniej mając na uwadze, że zwiększona presja inflacyjna wynika głównie ze słabszego funta, a dane gospodarcze nie są przekonujące, raczej należy się nastawiać, że BoE pozostanie bierny w kwestii stóp procentowych.

13:45 - strefa euro, decyzja EBC ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa Draghiego o 14:30. Bank zaplanował już ścieżkę dla polityki monetarnej na przyszły rok, w której wydaje się, że nie ma miejsca na podwyżki stóp procentowych. Niemniej konferencja prezesa Dragiegho rzadko kiedy jest obojętna dla rynków. 

14:30 - USA, sprzedaż detaliczna za listopad. Amerykański dolar znalazł się w tym tygodniu pod presją słabszych odczytów CPI oraz posiedzenia Fed, które pomimo podwyżki stóp zostało odebrane za lekko gołębie. Stąd też mocniejsze dane o sprzedaży detalicznej mogą stanowić dla niego szansę do odreagowania ostatniej słabości. Główny odczyt sprzedaży powinien pokazać wzrost na poziomie 0,3% m/m, podczas gdy bazowa miara powinna podejść o 0.7% m/m.

15:45 - USA, wstępne odczyty PMI za grudzień. Również w przypadku Stanów Zjednoczonych odczyt PMI w ostatnim czasie zaczęły wskazywać na większe ożywienie gospodarcze. Niemniej ta figura będzie jedynie wskazówką dla rynku, czego można się spodziewać po indeksach ISM, które są o wiele ważniejsze dla dolara. 

18:25 - Kanada, wystąpienie prezesa BoC, Stephena Poloza w Toronto. Bank Kanady w ostatnim czasie zmiękczył swoją retorykę, jeśli jednak ponownie wróci temat podwyżek stóp, to CAD ponownie może złapać wiatr w żagle.

link do pliku

 EURUSD wyhamował wzrosty przed oporem wypadającym przy poziomie 1,82520. Seria danych z Europy i USA, a także posiedzenie EBC może doprowadzić do większej zmienności na parze. Źródło: xStaiton5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.