Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy - Inwestorzy czekają na reformę podatkową

Rozpoczynający się tydzień na rynkach będzie upływać przede wszystkim pod znakiem amerykańskiej polityki. Zaczyna się bowiem batalia w Kongresie nad przyjęciem od dawna obiecywanej reformy podatkowej. Od jej przyjęcia bądź fiaska będą zależeć nastroje na Wall Street, a także forma dolara. Jeśli chodzi o poniedziałkowy kalendarz to warto zwrócić uwagę na wskaźnik PMI z Kanady (16:00) oraz na wystąpienie Williama Dudleya z Fed (18:00). Inwestorzy również powinni pamiętać o posiedzeniu RBA, które odbędzie się jutro nad ranem - to wydarzenie zadecyduje o najbliższym krajobrazie na AUDUSD.

Projekt reformy Trumpa w Kongresie (cały tydzień)

W tę sobotę mija pierwsza rocznica wygranej Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich. Inwestorzy wiązali duże nadzieje z nowym prezydentem - w ostatnich 12 miesiącach S&P500 wzrósł o ponad 20% na fali oczekiwań na obniżkę podatków oraz większą stymulację fiskalną. Po upokorzeniu w postaci odrzucenia reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych, Trump oraz liderzy Partii Republikańskiej potrzebują sukcesu przed częściowymi wyborami do Kongresu w 2018 roku. Perspektywa wyborów może sprzyjać szybszemu przyjęciu reformy podatkowej. Jednakże polityczna arytmetyka nie jest taka prosta: choć dominuje przekonanie, iż podatki powinny zostać obniżone, część Republikanów sprzeciwia się wprowadzeniu rozwiązań mogących doprowadzić do wzrostu deficytu, a ponadto wielu z nich będzie bronić ulg podatkowych, które będą musiały być zniesione, aby zrekompensować obniżkę głównych stawek. Tymczasem Biały Dom oraz liderzy partyjni w Kongresie mają ambitny plan przyjęcia reformy zarówno przez Senat, jak i Izbę Reprezentantów przed Świętem Dziękczynienia (23 listopada). Jeśli nie uda się dotrzymać tego harmonogramu, może dojść do rozczarowania na rynku. Rynki, na które wpłynie to wydarzenie: US500, US30.

link do pliku

 Dow Jones (US30 na platformie xStation5) znajduje się w kluczowym punkcie testując górne ograniczenie kanału trendowego. Losy indeksu zdają się zależeć od sukcesu reformy podatkowej. Źródło: xStation5

Decyzje banków centralnych: w Australii (wtorek, 4:30), Nowej Zelandii (środa, 21:00)

Posiedzenia najważniejszych banków centralnych są już za nami, ale sytuacja na Antypodach wygląda równie interesująco. W Australii RBA jeszcze kilka miesięcy temu zastanawiał się nad podwyżką stóp, ale słabe dane za III kwartał, szczególnie pod względem popytu konsumpcyjnego, odsunęły te plany daleko na przyszłość. Ewentualne kolejne gołębie sygnały ze strony Banku mogą zaciążyć na AUD, który już obecnie jest nadszarpnięty przez czynniki polityczne. Natomiast w Nowej Zelandii posiedzenie RBNZ będzie pierwszym od momentu utworzenia lewicowo-populistycznego rządu. Komentarze ze strony nowej premier wywołały obawy o niezależność banku centralnego, a teraz przekonamy się, czy miało to faktyczny wpływ na politykę monetarną. Na te wydarzenia reagować będą: AUDUSD, NZDUSD.

Raport DoE nt. zapasów ropy (środa, 16:30)

Rynek ropy wyczekuje posiedzenia OPEC, które zaplanowane jest na koniec listopada. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli dotychczasowe doniesienia, że obecne porozumienie mogłoby zostać przedłużone do końca 2018 roku. W efekcie notowania ropy Brent (OIL na platformie xStation) wspięły się do najwyższego poziomu od czerwca 2015 roku. Spadki zapasów dodatkowo sprzyjały odbiciu cen. Inwestorzy będą więc czekać na dalsze plotki nt. OPEC oraz raport o zapasach DoE, który poznamy w środę. Rynki narażone na większą zmienność: OIL.WTI, OIL.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.